Czas czytania artykułu: 3 min
03/11/2022

Kryptowaluty dla początkujących. Co musisz wiedzieć?

Inwestowanie w kryptowaluty stało się popularne między innymi ze względu na brak pośredników w transakcjach i idące za tym większe poczucie niezależności. Warto mieć jednak świadomość, że obok tej cenionej zalety stoi odpowiedzialność za dokonywane działania.

kryptowaluty-dla-poczatkujacych

Kryptowaluty dla początkujących.

Inwestowanie w kryptowaluty stało się popularne między innymi ze względu na brak pośredników w transakcjach i idące za tym większe poczucie niezależności. Warto mieć jednak świadomość, że obok tej cenionej zalety stoi odpowiedzialność za dokonywane działania. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat kryptowalut oraz wskazówki dotyczące bezpiecznego inwestowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym są i jak działają kryptowaluty?
  2. Na czym polega kopanie kryptowalut?
  3. Czym kierować się podczas wyboru giełdy kryptowalut?
  4. Czym jest portfel kryptowalut?
  5. Jak bezpiecznie obchodzić się z portfelem kryptowalut?

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty bywają określane mianem cyfrowych, a zatem niefizycznych pieniędzy. Determinowane są przez wolnorynkowe mechanizmy – popyt oraz podaż. Każda z nich ma swoją wartość, więc można nabywać za nie produkty lub usługi, bądź traktować jako inwestycję.

Kryptowaluty funkcjonują w oparciu o system zwany blockchain. Tzw. łańcuch bloków to technologia, która pozwala na bezpieczne przechowywanie informacji za pomocą łańcucha kryptograficznego. Mówiąc prościej, jest to system przeznaczony do gromadzenia danych. W blockchainie informacje umieszcza się w strukturach, które są ze sobą połączone. Raz wprowadzonych do łańcucha bloków danych nie można usuwać lub modyfikować.

Zanim zaczniesz swoją przygodę z kryptowalutami, zadbaj o zdobycie możliwie jak najszerszej wiedzy na ich temat. Nasz kurs online doskonale przygotuje Cię to mądrego inwestowania.

Kopanie kryptowalut – na czym to polega?

Każdy, kto jest zainteresowany kryptowalutami, prędzej czy później spotka się z pojęciem minningu. „Kopanie” kryptowalut to pozyskiwanie ich poprzez wykonywanie skomplikowanych zadań matematycznych, do których niezbędny jest wydajny sprzęt komputerowy (tzw. koparka). Obliczenia pozwalają zatwierdzać nowe bloki i dołączać je do istniejących łańcuchów, za co „górnik” zostaje wynagradzany – oczywiście kryptowalutami. Proces wzmacnia stabilność oraz bezpieczeństwo blockchainów. Do wydobywania kryptowalut niezbędne jest specjalne oprogramowanie.

Giełda kryptowalut – jak wybrać najlepszą?

To pytanie, które nowicjusze zadają sobie najczęściej. Obecnie mogą oni wybierać z ponad 400 giełd, co może przyprawić o zawrót głowy. Jednak tak naprawdę, kryteria ich korzystnego oraz bezpiecznego doboru są bardzo przejrzyste. Jako osoba początkująca, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na:

·       Wolumen giełdy

Oczywiście – im większy, tym lepiej. Wolumen określa aktywność inwestorów giełdy w danym czasie oraz obrazuje działania osób kupujących i sprzedających. Wysoki wolumen daje gwarancję, że gdy Twój coin uzyska satysfakcjonujący wzrost, uda Ci się znaleźć chętnych na zakup i zrealizować zyski.

Znalezienie rankingów najlepszych giełd kryptowalut nie będzie problemem – są one na bieżąco aktualizowane. Przykładowe zestawienie znajdziesz pod tym adresem.

·       Dostępność różnych coinów

Pamiętajmy, że Bitcoin, choć wciąż najpopularniejszy, nie jest jedynym rozwiązaniem. Dobra giełda kryptowalut powinna ich oferować szeroki wybór, nieograniczający się tylko do słynnych rozwiązań. Wyobraź sobie, że mało znany coin nieoczekiwanie zyskuje na wartości, lecz akurat nie ma go na Twojej giełdzie. Przykra perspektywa, prawda?

Zobacz naszą darmową lekcję z kursu kryptowaluty i NFT

Czym jest portfel kryptowalut?

Portfel kryptowalut to powszechne określenie nośnika, programu lub usługi, która umożliwia przechowywanie kluczy prywatnych i publicznych do transakcji kryptowalutowych. Pozwala on nie tylko na ich przetrzymywanie, ale także szyfrowanie informacji. Funkcję tę można wykorzystywać np. do podpisywania różnych dokumentów. Należy podkreślić, że portfel nie przechowuje samych kryptowalut – te znajdują się wówczas w blockchainie. Obecnie wiele giełd kryptowalut dysponuje wbudowanymi portfelami, co pozwala w wygodny sposób przechowywać kapitał i dysponować nim w jednym miejscu.

Klucz prywatny, a publiczny – podstawowe różnice

Klucz publiczny do portfela kryptowalut to odpowiednik numeru konta bankowego – ciąg losowych liczb, które bez obaw można udostępniać innym osobom. Klucz prywatny jest jak login i hasło do konta; upoważnia Cię do dostępu do swoich coinów. Nigdy nie podawaj go innym osobom!

Rodzaje portfeli kryptowalutowych

– Portfele sprzętowe (offline) – czyli Cold Wallet – to fizyczne urządzenia przypominające pendrive’y. Wiele osób uznaje je za najbezpieczniejszy sposób przechowywania kluczy, gdyż nie są one połączone z siecią.

– Portfele hostowane (online) – popularne i bardzo łatwe w użyciu, dostępne na giełdach kryptowalut. Znajdziesz je m.in. na Coinbase lub Kraken. Ze względu na swoją  dostępność, to rozwiązanie najbardziej narażone na ataki hakerów.

Portfele kryptowalut: podstawowe zasady bezpieczeństwa

Bez względu na dobór portfela, powinieneś pamiętać o kilku istotnych zasadach, które zwiększą bezpieczeństwo Twoich środków.

  • Sprawdzaj opinie i rankingi o danych portfelach.
  • Zapamiętaj swoje klucze. Zapisz je i schowaj w bezpiecznym, tylko Tobie znanym miejscu.
  • Nie udostępniaj swoich kluczy osobom trzecim.
  • Duży kapitał przechowuj zawsze w bezpiecznych portfelach typu Cold Wallet.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości, zwróć się z prośbą o pomoc do serwisu Twojego portfela kryptowalut.
Kryptowaluty – inwestuj bezpiecznie

Giełdy kryptowalut mogą być znakomitym sposobem na pomnażanie kapitału pod warunkiem, że zachowasz zasady ostrożności. Niezbędna okaże się także jak najszersza wiedza na temat funkcjonowania mechanizmów kryptowalut i NFT. Zdobędziesz ją dzięki naszym kursom e-learningowym. Sprawdź szkolenie on-line, które przygotuje Cię do mądrego inwestowania na giełdach kryptowalut. Poruszyliśmy w nim wszystkie kwestie, które powinien poznać początkujący inwestor.

Zainteresowany tematyką? Sprawdź nasz kurs z kryptowalut i NFT!

Proponowany kurs