Czas czytania artykułu: 5 min
27/04/2023

Nauka gotowania od podstaw. Od czego warto zacząć?

blog gotowanie od podstaw, kursy online sciente

Gotowanie to czynność, z którą mamy do czynienia każdego dnia. To nie tylko talent i wyczucie smaku, ale także odpowiednie techniki i dobór sprzętu. Jedzenie jest nam niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania. Warto więc potrafić przygotowywać wartościowe posiłki we właściwy sposób. W tym artykule omówimy rodzaje noży i ich zastosowanie oraz podstawowe techniki gotowania. Przyjrzymy się również najlepszym sposobom przechowywania żywności oraz różnicy w oznaczaniu terminu ważności produktów.

Poznaj rodzaje noży i ich zastosowanie w kuchni

Istnieje wiele rodzajów noży, a każdy z nich ma swoje unikalne zastosowanie. Odpowiedni dobór noża umożliwia bezpieczne i komfortowe krojenie. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych rodzajów noży i ich zastosowanie:

  • Nóż kuchenny – służy do krojenia, siekania, filetowania i cięcia mięsa, warzyw, owoców i innych produktów spożywczych.
  • Nóż szefa kuchni – ma dłuższe ostrze niż nóż kuchenny i jest bardziej wszechstronny w swoim zastosowaniu. Może być używany do krojenia mięsa, warzyw, owoców, a także do siekania ziół i drobnych warzyw.
  • Nóż do chleba – ma długie, ząbkowane ostrze, które pozwala na łatwe krojenie chleba i innych wypieków bez rozrywania miękiszów.
  • Nóż do mięsa – ma długie, cienkie ostrze, które pozwala na łatwe cięcie mięsa na cienkie plasterki. Dzięki niemu wygodnie oddzielisz mięso od kości, chrząstek i powięzi.
  • Nóż do filetowania – ma długie, giętkie ostrze, które pozwala na precyzyjne usuwanie kości i skóry z mięsa rybnego.
  • Nóż do obierania – ma krótkie, wąskie ostrze, które pozwala na precyzyjne obieranie skórek z warzyw i owoców.
  • Nóż do sera – ma długie, ostre ostrze, które pozwala na łatwe krojenie sera na cienkie plasterki. Niektóre noże mają otwory w ostrzu, dzięki czemu plastry sera nie przyklejają się do niego.

Rodzajów noży istnieje znacznie więcej, my wybraliśmy podstawowe, które przydadzą Ci się na początku przygody z gotowaniem. Pamiętaj, aby odpowiednio dobierać nóż w trakcie przygotowywania posiłków i zadbać o to, żeby był ostry. Jest to ważne, aby korzystanie z noży było bezpieczne i wygodne.

Techniki gotowania, które powinieneś znać

Istnieje kilka różnych metod obróbki termicznej produktów. Wybór odpowiedniej z nich jest ważny dla walorów smakowych potraw. Innym ważnym aspektem jest wartość odżywcza posiłku. Właściwa metoda gotowania pozwoli przygotować potrawę z zachowaniem wartości odżywczej na najwyższym poziomie. Poniżej omówimy podstawowe techniki gotowania oraz ich cechy:

  • Gotowanie – polega na ogrzewaniu żywności w gotującej się wodzie o temperaturze 98-100 stopni. W zależności od rodzaju produktu gotować możemy bez przykrycia i pod przykryciem. Alternatywą tradycyjnego gotowania jest gotowanie na parze. Jest to metoda, która pozwala na zachowanie jeszcze większej ilości wartości odżywczych żywności.
  • Smażenie – jest to smażenie na rozgrzanym tłuszczu. Ta technika pozwala na osiągnięcie znacznie wyższych temperatur niż gotowanie. Temperatura podczas smażenie może sięgać ponad 200 stopni Celsjusza. Najczęściej jednak żywność smaży się w temperaturze ok. 130-180 stopni. Patelnia z dobrą powłoką, odpowiednio rozgrzana pozwala smażyć przy wykorzystaniu minimalnej ilości tłuszczu, dzięki czemu potrawy są mniej ciężkostrawne.
  • Pieczenie – jest to kolejna metoda, która pozwala na przygotowanie pysznych dań. Ten sposób jest zdrowszy od smażenia. Podczas pieczenia również wykorzystywana jest wysoka temperatura 180-250 stopni, jednak pieczenie wymaga zdecydowanie mniejszej ilości tłuszczu.
  • Duszenie – polega na połączeniu smażenia z gotowaniem. Duszenie stosuje się głównie w celu przygotowania potraw z różnych gatunków mięsa. We wstępnej fazie przygotowywania potrawy obsmażamy ją na niewielkiej ilości tłuszczu, tak aby doprowadzić do ścięcia powierzchni. Następnie dodajemy niewielką ilość płynu (woda, wywar, wino) i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem. Ten sposób sprawia, iż potrawa jest aromatyczna i soczysta.
  • Grillowanie – ta technika polega na smażeniu żywności bez wykorzystania tłuszczu. Istnieje kilka metod grillowania np.: na ruszcie przy wykorzystaniu węgla drzewnego czy nawet w piekarniku wykorzystując odpowiednią funkcję. Obecnie grillować można również na grillach gazowych oraz elektrycznych. Naszym zdaniem klasyczne grillowanie na ruszcie nad rozpalonym węglem drzewnym jest najlepsze i nadaje daniom niepowtarzalnego aromatu.

Sposobów gotowania jest znacznie więcej. My skupiliśmy się na najpopularniejszych, które naszym zdaniem powinieneś znać. Pozostałe techniki są bardziej zaawansowanie i wymagają jeszcze lepszej wiedzy oraz umiejętności. Będą przydatne, jeśli zdecydujesz się zgłębić swoją wiedzę w zakresie gotowania.

Jak dobrze przechowywać żywność?

Odpowiednie przechowywanie żywności jest bardzo istotne. Właściwie przechowywana żywność zachowuje swoje wartości odżywcze i dłużej nadaje się do spożycia. W zależności od rodzaju produktów zasady przechowywania są różne. My przedstawimy Ci kilka ogólnych wskazówek przechowywania poszczególnych rodzajów żywności:

Mięso:

  • Mięso surowe należy przechowywać w zamkniętym pojemniku lub szczelnie zapakowane w folię spożywczą, w dolnej części lodówki.
  • Mięso gotowane należy również przechowywać w zamkniętym pojemniku lub szczelnie zapakowane w folię spożywczą, w dolnej części lodówki, a także zjadać w ciągu 2-3 dni.
  • Mięso mrożone należy przechowywać w zamrażarce, w szczelnie zamkniętym pojemniku lub w folii spożywczej, a przed spożyciem dokładnie rozmrozić w lodówce.

Warzywa i owoce:

  • Warzywa i owoce należy przechowywać w dolnej części lodówki lub w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i wilgoci.
  • Niektóre owoce (np. banany) należy przechowywać w temperaturze pokojowej, ponieważ w niskiej temperaturze mogą stracić na jakości.

Ryby:

  • Świeże ryby należy przechowywać w zamkniętym pojemniku lub szczelnie zapakowane w folię spożywczą, w dolnej części lodówki, a przed spożyciem dokładnie oczyścić.
  • Ryby mrożone należy przechowywać w zamrażarce, w szczelnie zamkniętym pojemniku lub w folii spożywczej, a przed spożyciem dokładnie rozmrozić w lodówce.

Nabiał:

  • Mleko i jogurt należy przechowywać w zamkniętych butelkach lub opakowaniach, w dolnej części lodówki.
  • Ser należy przechowywać w zamkniętym pojemniku lub szczelnie zapakowany w folię spożywczą, w dolnej części lodówki.
  • Masło należy przechowywać w zamkniętym pojemniku lub w specjalnej maselniczce, w dolnej części lodówki.

Sprawdź demo naszego kursu Kompleksowy kurs gotowania od podstaw

Termin przydatności do spożycia, a data minimalnej trwałości – jaka jest różnica?

W Unii Europejskiej każda opakowana żywność musi być oznakowana terminem przydatności do spożycia: „należy spożyć do” lub datą minimalnej trwałości: „najlepiej spożyć przed”. Ma to na celu informowanie konsumentów o tym, jak długo oraz w jakich warunkach można przechowywać dane produkty spożywcze.

„Należy spożyć do” dotyczy bezpieczeństwa żywności. Jest to wskazówka o przydatności do spożycia przed wskazaną datą. Po upływie tej daty żywność przestaje być bezpieczna dla konsumenta i może zaszkodzić jego zdrowiu.

„Najlepiej spożyć przed” odnosi się do jakości żywności. Żywność nadaje się do spożycia nawet po upływie daty minimalnej trwałości, jeśli przestrzegane są wskazówki zawarte na etykiecie. Może nie mieć już takich samych walorów smakowych jednak nie będzie konieczności jej wyrzucenia!

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać datę na opakowaniach i stosować się do zasad przechowywania. Dzięki temu produkty będą miały odpowiednią jakość i będą bezpieczne dla Twojego zdrowia.

Podsumowanie

Jak widzisz, gotowanie wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. W celu przygotowywania zdrowych i jakościowych posiłków warto znać zasady i techniki obowiązujące w kuchni. Jeśli jesteś początkującym kucharzem lub chcesz nauczyć się gotować od zera, to sprawdź nasz Kompleksowy kurs z gotowania od podstaw. Ucz się od doświadczonego kucharza i szefa kuchni!

Proponowany kurs