Czas czytania artykułu: 3 min
03/10/2023

Wybitni Polacy: Maria Skłodowska-Curie

Wybitni Polacy Maria Skłodowska-Curie

Dzisiejszym artykułem rozpoczynamy serię faktów i ciekawostek o wybitnych Polakach. Będziemy przybliżać ważne znane fakty, ale także ciekawe informacje, o których nie każdy ma wiedzę. Jeśli interesują Cię sylwetki wybitnych Polaków, sprawdzaj naszego bloga, aby nie przegapić kolejnych części. Polska w swojej historii ma wielu wybitnych i znanych bardziej lub mniej ludzi. W naszej serii chcemy przedstawić wybitnych Polaków, tym którzy mogą jeszcze ich nie znać. Ponadto będziemy opisywać mniej znane ciekawostki, dzięki czemu ci, którzy znają daną osobę, dowiedzieli się również czegoś nowego. Zapraszamy na pierwszą część serii wybitni Polacy.

Maria Skłodowska-Curie

W pierwszej części przedstawimy fakty i ciekawostki o Marii Skłodowskiej-Curie, zapraszamy!

Maria to polska uczona urodzona w 1867 roku, zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną, podwójna noblistka – laureatka Nagrody Nobla z fizyki i chemii. Uczona wychowywała się w Królestwie Polskim, skąd wyjechała do Paryża w roku 1891, aby studiować na Sorbonie. Stało się tak, ponieważ w XIX w. kobiety nie mogły studiować na polskich ziemiach. Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Maria miała czworo rodzeństwa, 3 siostry Zofię, Bronisławę i Helenę oraz brata Józefa.

Tyle tytułem wstępu, a teraz przedstawiamy 10 faktów i ciekawostek z życia Marii Skłodowskiej-Curie, pierwszej osoby z serii wybitni Polacy!

Fakty i ciekawostki o polskiej uczonej

W wielu miejscach możemy spotkać się z różnymi wersjami zapisu nazwiska uczonej. Różnice biorą się głównie z odmiennych zwyczajów w Polsce i we Francji. W naszym kraju jako pierwsze podaje się nazwisko rodowe, a we Francji zwyczaj jest odwrotny. Polskie encyklopedie i słowniki biograficzne stosują zapis zgodnie z polskim zwyczajem i w naszej opinii właśnie tak powinniśmy zapisywać nazwisko polskiej uczonej.

Maria była pierwszą kobietą w historii, która otrzymała nagrodę Nobla. Mało tego, otrzymała tę nagrodę dwukrotnie! W 1903 roku nagrodę dostała wraz ze swoim mężem w dziedzinie fizyki, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w roku 1911 w dziedzinie chemii, za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Ciekawostką jest to, że pierwotnie nagrodę w roku 1903 chciano przyznać tylko mężowi uczonej. Ten jednak wstawił się za żoną, podkreślając jej udział i ostatecznie oboje zostali nagrodzeni.

W maju 1906 roku 38-letnia Maria dostała katedrę fizyki po zmarłym mężu. Pierwszy wykład prowadziła 5 listopada 1906. Została tym samym pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie.

W 1916 roku była jedną z pierwszych kobiet z prawem jazdy. Zrobiła je po to, aby pomagać żołnierzom na froncie. Maria nie mogła pomagać Polsce, więc zdecydowała się na pomoc Francji. Zebrała z paryskich pracowni aparaty rentgenowskie i zorganizowała specjalne samochody z aparaturą, tzw. małe Curie. Dzięki temu można było wykonywać zdjęcia rentgenowskie w polowych warunkach.

Maria Skłodowska-Curie przyjaźniła się ze słynnym Albertem Einsteinem. W 1913 roku wybrali się na wspólne wędrówki po Alpach, a w latach 20. Einstein zaprosił Marię na wspólne żeglowanie po Jeziorze Genewskim.

W roku 1932 dzięki Marii Skłodowskiej-Curie powstał w Warszawie Instytut Radowy, który prowadził leczenie radioterapią. Jej dyrektorem została siostra Skłodowskiej – Bronisława. Uczona wyjechała do Stanów Zjednoczonych i za zebrane pieniądze kupiła gram radu dla Instytutu Radowego w Warszawie.

Co działo się po śmierci uczonej

Faktem, o którym warto wspomnieć, jest to, że Biografia Marii jest lekturą w Japonii! Wystawę o Marii w Muzeum Nauki w Hamamatsu w 1999, zwiedziły tysiące ludzi. Byli zafascynowani Marią, bo potrafiła dojść do celu, a jednocześnie pozostała normalną kobietą.

Maria Skłodowska-Curie zmarła w 1934 roku na złośliwą anemię o przebiegu piorunującym, poprzedzoną chorobą popromienną. Długo uważano, że zabiło ją promieniowanie jonizujące, na które była narażona przez kilkadziesiąt lat. Obecnie naukowcy skłaniają się ku opinii, że główną przyczyną jej choroby było tysiące prześwietleń rentgenowskich, jakie wykonała podczas wojny. Jedno prześwietlenie trwało około godziny, a dawka promieniowania przyjęta przez Marię była ogromna.

Rzeczy osobiste Marii Skłodowskiej-Curie są skażone izotopem radu, którego okres połowicznego rozpadu wynosi ok. 1600 lat. Notatki uczonej przechowywane są w ołowianych naczyniach, a jej ciało zostało pochowane w ołowianej trumnie.

W roku 1995 szczątki Marii i jej męża zostały przeniesione do Panteonu w Paryżu. Polska uczona stała się pierwszą i jedyną kobietą, która spoczęła w tym miejscu.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś nowego z pierwszej części serii wybitni Polacy o Marii Skłodowskiej-Curie. Jest to najwybitniejsza polska uczona w historii. Jej przykład pokazuje, jak wielką moc ma nauka i rozwój osobisty. Chęć uczenia się i zwiększania swojej wiedzy doprowadziły Marię na sam szczyt.

Weź przykład z naszej uczonej i stawiaj na rozwój osobisty! Zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty kursów online. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz coś dla siebie i rozwiniesz swoją wiedzę!

Proponowany kurs