Czas czytania artykułu: 2 min
13/10/2023

Wybitni Polacy: Józef Kazimierz Hofmann

Wybitni Polacy

Dzisiejszy artykuł jest drugim z serii faktów i ciekawostek o wybitnych Polakach. Będziemy przybliżać ważne znane fakty, ale także ciekawe informacje, o których nie każdy ma wiedzę. Jeśli interesują Cię sylwetki wybitnych Polaków, sprawdzaj naszego bloga, aby nie przegapić kolejnych części. Polska w swojej historii ma wielu wybitnych i znanych bardziej lub mniej ludzi. W naszej serii chcemy przedstawić wybitnych Polaków, tym którzy mogą jeszcze ich nie znać. Ponadto będziemy opisywać mniej znane ciekawostki, dzięki czemu ci, którzy znają daną osobę, dowiedzieli się również czegoś nowego. Zapraszamy na drugą część serii wybitni Polacy.

Józef Hofmann

W drugiej części przedstawimy fakty i ciekawostki o Józefie Hofmannie, zapraszamy!

Józef Hofmann jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pianistów. Prócz tego można określić go również jako kompozytora, pedagoga oraz wynalazcę. Urodził się w Krakowie w roku 1876, a zmarł w 1957 w Los Angeles. Ojciec Józefa Hofmanna – Kazimierz Hofmann był kompozytorem, dyrygentem i pianistą, a matka, Matylda Pindelska była śpiewaczką. Józef miał także starszą siostrę – Zofię Wandę.

Hofmann bardzo wcześnie rozpoczął naukę gry na fortepianie i już jako ośmiolatek dawał koncerty przed publicznością warszawską, a w wieku 10 lat przed publicznością wielu krajów europejskich. Rok później Józef dawał koncerty także w Stanach Zjednoczonych. Całkiem nieźle jak na tak młodego człowieka, prawda? Kariera Józefa nabierała rozpędu i w roku 1887 Józef Hofmann odbył 52 koncerty w dziesięć tygodni. New York Society for the Prevention of Cruelty to Children (Nowojorskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Dzieci) zaprotestowało w obawie o jego zdrowie i musiał on przerwać trasę koncertową. Pojechał wówczas do Berlina gdzie, dzięki stypendium Alfreda Corninga Clarka, odbył studia w latach 1888−1894.

W 1894 roku w Hamburgu uzyskał I nagrodę na konkursie imienia Antona Rubinsteina (którego był uczniem). Wykonał wówczas jego Koncert d-moll op.70. Sukces ten pozwolił mu na liczne występy, cieszące się wielkim powodzeniem, m.in. w Anglii i Rosji oraz krajach skandynawskich.

Tyle tytułem wstępu, w dalszej części przedstawimy fakty z życia Józefa Hofmanna, drugiej osoby z serii wybitni Polacy!

Dalsze losy Józefa

W 1924 roku Hofmann objął stanowisko dyrektora wydziały pianistycznego w Curtis Institute of Music w Filadelfii, a 3 lata później został dyrektorem całej uczelni muzycznej. Był także pierwszym profesjonalnym muzykiem, który dokonał nagrania na wałkach cylindrycznych w czasie odwiedzin w laboratorium Edisona.

Oprócz muzyki Józef bardzo lubił matematykę i technikę. Z uwagi na swoje zainteresowania wymyślał ciągle nowe sprzęty. Niektóre z nich były związane z uprawianym zawodem. Przykładem może być podwyższany stołek do fortepianu czy urządzenia służące do pomiaru siły nacisku palców pianisty.

Józef Hofmann ma w dorobku ponad 70 zatwierdzonych wniosków patentowych. Hofmann bardzo interesował się motoryzacją. W 1904 roku skonstruował własny samochód, którym wraz z przyjacielem Konstantym Sternbergiem przemierzył Europę. Jest wynalazcą m.in. wycieraczek samochodowych, pneumatycznych amortyzatorów oraz zderzaków sprężynowych. W przypadku wycieraczek zasugerował się miarowymi ruchami metronomu, które podsunęły wynalazcy pomysł. Po kilku miesiącach prób i błędów przedstawił swój wynalazek inżynierom Forda. Następnie pomysł podchwycili wszyscy producenci samochodów. Innymi wynalazkami Hofmanna są np. motorówka, zegary elektroniczne, spinacz biurowy, resory samochodowe czy spiralna grzałka do gotowania.

Podsumowanie

W drugiej części serii wybitni Polacy przedstawiliśmy Józefa Hofmanna. Prócz pasji do muzyki uwielbiał matematykę, technikę oraz motoryzację. Był bardzo kreatywną osobą, którą opatentowała ponad 70 wynalazków. Nie wszystkie z nich powalają na kolana, ale zdecydowana większość okazała się bardzo użyteczna. Kto wyobraża sobie jazdę autem bez wycieraczek? Józef Hofmann był niezwykle utalentowanym pianistą, ale także wybitnym umysłem. Potrafił inspirować się otoczeniem i wymyślać co raz to nowe sprzęty, które ułatwiały życie.

Ciągła chęć rozwoju to dewiza wybitnych osób. Ty również pamiętaj, aby rozwijać swoje umiejętności. Sprawdź ofertę naszych kursów online i znajdź coś dla siebie!

Proponowany kurs