System edukacji w Finlandii: sekret sukcesu
Dlaczego system edukacji w Finlandii od lat jest uważany za jeden z najlepszych na świecie. Co stoi za jego sukcesem i skutecznością? Od wielu lat, według licznych badań takich, jak np. PISA (Programme for International Student Assessment) system nauczania stosowany w Finlandii zajmuje miejsca w ścisłej czołówce rankingów. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie sekrety sukcesu kryje fiński system edukacji.
Równość i kreatywność, czyli system edukacji w Finlandii
Po pierwsze obowiązkowa edukacja w Finlandii zaczyna się od 7 roku życia (najpóźniej w Europie) i trwa do 16 r.ż. Klasy są małe, liczą średnio ok. 15-20 uczniów. Dzieci mogą zwracać się do nauczycieli po imieniu i nie muszą nosić specjalnych mundurków. Przybory szkolne, posiłki i książki uczniowie otrzymują za darmo. Zdecydowana większość szkół jest publiczna, a w nielicznych prywatnych, czesne opłaca państwo.
Nauka jest nastawiona na twórcze działanie. Zwraca się uwagę na silne strony ucznia i zachęca go do rozwijania swoich zainteresowań. Do 16 r.ż. dzieci nie są klasyfikowane pod względem poziomu wiedzy i nie muszą pisać testów. Dopiero na koniec szkoły średniej uczniowie piszą maturę. W Finlandii kładzie się nacisk na rozwijanie kreatywności i krytycznego myślenia. Dzieci nie muszą siedzieć w ławkach przez 45 minut. Mogą chodzić, wykonywać praktyczne zadania wspólnie i dyskutować ze sobą. Przerwy w większości odbywają się na świeżym powietrzu. Dzięki temu, że dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w zajęciach, nie potrzebują wyładować energii na przerwach i spędzają je spokojnie.
Nie ma rankingów szkół, szkoły nie są ani lepsze, ani gorsze. Sprawia to, że rodzice mogą zapisać dziecko do szkoły najbliżej domu. Dzieci są traktowane równo i nie ma podziału na lepszych i gorszych uczniów. Nie wyodrębnia się grup dzieci szczególnie uzdolnionych ani słabszych – każdy uczy się razem.
Fiński system edukacji dba o odpoczynek i odpowiednią regenerację uczniów. Dzieci pomiędzy 7 a 14 rokiem życia spędzają na lekcjach średnio 706 godzin. Jest to o ok. 40 godzin mniej niż w Polsce. Wakacje w Finlandii trwają łącznie 10-11 tygodni w roku. Uznaje się tutaj, że aby nauka była skuteczna, to dziecko musi być wypoczęte.
Zawód nauczyciela to zaszczyt
Zawód nauczyciela wiąże się w Finlandii z ogromnym prestiżem społecznym. Mnóstwo osób kandyduje na to stanowisko, ale tylko 1 na 10 się to udaje. Nauczyciel pracuje tutaj 4 godziny dziennie i 2 godziny tygodniowo jest zobowiązany poświęcić na rozwój zawodowy. Szkolenia dla nauczycieli są w pełni finansowane przez państwo. Nauczyciele niemal w ogóle nie są kontrolowani. Mają bardzo dużą swobodę – mogą decydować o czasie trwania zajęć, formie oraz zakresie wiedzy. W Finlandii zrezygnowano z inspektoratu szkolnego, szczegółowego programu nauczania dla całego kraju, oficjalnie zatwierdzanych materiałów dydaktycznych, tygodniowych planów bazujących na nauczanych przedmiotach.
W przeciwieństwie do standardów w Polsce, nauczyciele w Finlandii nie muszą skrupulatnie prowadzić dzienników lekcyjnych i przejmować się tzw. papierologią. Nauczyciele mają dużą autonomię w swojej pracy. Pedagodzy nie praktykują zadawania obszernych prac domowych. Uczeń wykonuje w domu jedynie jakieś projekty lub rzeczy, których nie mógł zrobić w szkole, jak np. wywiad z członkiem rodziny.
W Finlandii obowiązuje zakaz płatnych korepetycji. Finowie wychodzą z założenia, że to szkoła jest odpowiedzialna za edukację dzieci. Jeśli dziecko ma problem z przyswojeniem materiału, to otrzymuje pomoc w ramach zajęć szkolnych. Nauczyciele chętnie pomagają uczniom i dokładają starań, żeby wesprzeć ich w nauce.
Podsumowanie
System edukacji w Finlandii znacząco różni się od polskiego i wielu innych na świecie. Opiera się na rozwijaniu kreatywności u dzieci, zapewnieniu dobrych i równych warunków do nauki oraz dużej autonomii pracy nauczycieli. Nie ma tutaj sztywnego programu nauczania, kluczy odpowiedzi, ani masy testów. Dzieci uczą się w sposób zróżnicowany i praktyczny. Nauczyciele mają swobodę w prowadzeniu zajęć i zakresie przekazywanej wiedzy.
Jak widać po wynikach badań, fiński system edukacji jest bardzo skuteczny. W większości rankingów zajmuje czołowe miejsca. Patrząc na system edukacji w Finlandii, można stwierdzić, iż nie trzeba ścisłej kontroli i sztywnych wytycznych, aby nauczanie mogło być skuteczne.
Proponowany kurs
Kurs online dla nauczyciela
Czy można uchronić się przed psychomanipulacją i jaką rolę odegrać tutaj może nauczyciel? Na to i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziesz w naszym kursie online dla pedagoga. Z kursu dla nauczycieli i pedagogów dowiesz się, czym kieruje się manipulator i jak próbuje wpływać na drugą osobę. Poznasz sposoby, dzięki którym uchronisz siebie i swoich wychowanków przed destrukcyjnym wpływem manipulatora.
Praca nauczyciela i pedagoga to bardzo odpowiedzialna profesja. Wymaga umiejętności zarządzania grupą i przekazywania podopiecznym właściwych wartości. Rolą nauczyciela jest nie tylko edukowanie, ale również kształtowanie uczniów oraz ich ochrona. Manipulacja to często podstępna próba wywarcia na innych, oczekiwanych przez manipulatora wpływów. Jak chronić siebie i innych przez psychomanipulacją? Jak rozróżniać kłamstwo od manipulacji? Czym jest granfalon? W niniejszym kursie poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Szkolenie online dla nauczyciela obrona przed psychomanipulacją
Nasz kurs online dla pedagogów to duża dawka wiedzy i praktycznych przykładów, dzięki którym nauczysz się chronić siebie i innych przed wpływem manipulatora. Dowiedz się, jak Ty jako nauczyciel możesz zadbać o swoich podopiecznych.
Sprawdź nasz kurs dla pedagoga i poznaj sposoby obrony przed manipulacją. Stań się jeszcze lepszym nauczycielem i chroń swoich wychowanków przed negatywnym wpływem innych. Szkolenie dla nauczyciela Obrona przed psychomanipulacją to świetne narzędzie do nauki obrony przed manipulacją bez wychodzenia z domu!