Czas czytania artykułu: 3 min
10/10/2023

Najważniejsze wynalazki ludzkości cz. 3 (XX w.)

Najważniejsze wynalazki ludzkości

Dzisiejszy artykuł to trzecia i ostatnia część serii o najważniejszych wynalazkach ludzkości. Skupimy się w nim na wynalazkach z XX w. W dzisiejszych dynamicznych czasach pełnych ciągłych zmian i nowości, powstawanie nowych urządzeń i rozwiązań jest na porządku dziennym. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kilku wybranym przez nas wynalazkom powstałym w XX w., które na stałe zapisały się na kartach historii. XX w. to czas dynamicznego rozwoju i wielu istotnych wynalazków dla ludzkości. Zanim niektóre z popularnych dziś sprzętów nabrały obecnej formy, początkowo wyglądały i słyżyły inaczej. Poznaj najważniejsze wynalazki ludzkości i ich historię!

Najważniejsze wynalazki ludzkości przed II Wojną Światową

Pierwszy wynalazek, który omówimy to samolot. W 1903 roku bracia Orville i Wilbur Wright dokonali pierwszego udanego przelotu samolotem. Uczynili to swoją maszyną, którą nazwali Wright Flyer i była ona napędzana silnikiem spalinowym. Pierwszą próbę wzniesienia maszyny podjęli 14 grudnia 1903 roku. Jednemu z braci udało się przelecieć ok. 36 metrów, jednak maszyna odmówiła posłuszeństwa. Na szczęście nie została poważnie uszkodzona i 17 grudnia bracia wrócili do testów. Tego dnia udało im się przelecieć ok. 37 metrów w czasie 12 sekund. Kolejna próba była jeszcze bardziej udana i zakończyła się przelotem 279 metrów, a lot trwał 59 sekund. Wyczyn braci Wright uznaje się za początek ery samolotów. Ludzkość od dawna marzyła i możliwości latania i przemieszczania się na dalekie odległości. Bracia Wright jako pierwsi na świecie dokonali udanego przelotu.

Kolejnym wielkim odkryciem XX w. jest pierwszy na świecie antybiotyk. Odkrycia dokonał brytyjski uczony Aleksander Fleming w 1928 roku. Co ciekawe zrobił to przypadkowo. Do hodowli gronkowców prowadzonej przez uczonego wkradła się pleśń, która – jak się okazało – powstrzymała wzrost kultury bakterii. W ten sposób został odkryty pierwszy antybiotyk, który nazwano penicyliną. Nazwa antybiotyku powstała od nazwy pleśni Penicilium. Wkrótce po odkryciu penicyliny pojawiły się następne antybiotyki: naturalne, półsyntetyczne i syntetyczne. Wprowadzenie antybiotyków do lecznictwa było przełomem, który umożliwił lekarzom skuteczną walkę z chorobami zakaźnymi. Do tego czasu były one przyczyną śmierci i chorób setek milionów osób. Jest to jeden z najważniejszych wynalazków w historii, który uratował miliony ludzkich żyć. Trudno wyobrazić sobie świat bez antybiotyków.

Broń atomowa

Trzecim wynalazkiem, o którym warto wspomnieć, jest bomba atomowa. W roku 1938 niemieccy naukowcy Otto Hahn i Fritz Strassmann dokonali rozszczepienia jądra atomu (rozbicia). Badania nad rozszczepieniem trwały, ale wybuch wojny oraz w późniejszej fazie naloty i działania aliantów powodowały, że nie posuwały się szybko do przodu. Z tego względu za twórców pierwszej bomby atomowej uznaje się Amerykanów. W USA prace nad bombą ruszyły pełną parą po 1943 roku, dopiero wtedy, gdy powstał ośrodek naukowo-wojskowy w Los Alamos. Kilka miesięcy wcześniej w Chicago uruchomiono pierwszy w USA reaktor atomowy. Amerykańska bomba była pierwszą, której można było użyć na polu walki. 16 lipca 1945 roku na pustyni w stanie Nowy Meksyk na oczach naukowców, wojskowych i międzynarodowych obserwatorów odbyła się pierwsza eksplozja jądrowa w historii. Pierwsze użycie bojowe miało miejsce 6 sierpnia 1945 roku, kiedy Amerykanie zrzucili bombę na Hiroszimę. Broń atomowa okazała się kluczową dla zakończenia II Wojny Światowej. Obecnie nadal jest to broń, która powoduje największe obawy i jest niewyobrażalnym zagrożeniem. Kraje, które są w posiadaniu bomb atomowych to USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan i Korea Północna. Nieoficjalnie broń atomową najprawdopodobniej posiada też Izrael.

Komputer i Internet

Następny przełomowy wynalazek to komputer. Za pierwszy komputer powszechnie uznaje się maszynę ENIAC zaprezentowaną światu w roku 1946. W tamtym czasie ENIAC był najbardziej skomplikowaną i jednocześnie najbardziej innowacyjną maszyną na świecie. Składał się z 17500 lamp elektronowych, zajmował powierzchnię przekraczającą 140 metrów kwadratowych i ważył aż 27 ton. Urządzenie wyposażone w oddzielne moduły pamięci i jednostki arytmetycznej umożliwiało przetwarzanie równoległe i pozwalało na wykonywanie skomplikowanych obliczeń.

Internet to ostatni wynalazek, który omówimy w niniejszym artykule. Jest to wynalazek, który zupełnie zrewolucjonizował świat i dziś chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Przodkiem współczesnego Internetu jest sieć ARPANET, którą uruchomiono w roku 1969. Do globalizacji sieci znacząco przyczyniło się opracowanie tzw. protokołu TCP/IP. Warstwa TCP umożliwiła kontrolowanie przepływu danych przez sieć, natomiast IP znacząco usprawniła komunikację, poprzez nadanie adresów poszczególnym urządzeniom i sieciom. Innym ważnym momentem było opracowanie protokołu DNS, czyli hierarchicznego rozproszonego systemu nazw sieciowych, odpowiadającego na zapytania o nazwy domen. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Internetu, które ukształtowało współczesną sieć, było stworzenie zbioru dokumentów hipertekstowych o nazwie World Wide Web, a miało to miejsce w 1991 roku. Dziś Internet to element życia każdego z nas i trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niego.

Podsumowanie

Znasz już najważniejsze wynalazki ludzkości z XX w. Powstało ich oczywiście znacznie więcej, a my wybraliśmy kilka, które uznaliśmy za najistotniejsze. Chyba zgodzisz się, że każdy z wymienionych wynalazków jest do dzisiaj niesamowicie popularny i istotny. Podróże samolotem, antybiotyki, komputer oraz Internet to rzeczy obecne w naszym codziennym życiu. Ułatwiają i przyspieszają wiele procesów i czynności. Jeśli chodzi o bombę atomową, to pomimo upływu lat wciąż budzi strach i jest strategiczną bronią dla krajów na świecie. Jej posiadanie lub jego brak determinuje przebieg konfliktów i polityki krajów.

Pamiętaj, że tak jak świat, Ty również nie możesz stać w miejscu i musisz się rozwijać. Sprawdź naszą ofertę kursów online i stań się lepszą wersją siebie!

Proponowany kurs