Czas czytania artykułu: 3 min
17/11/2023

Ignacy Łukasiewicz wynalazki i dokonania

Ignacy Łukasiewicz wynalazki

Dzisiejszy artykuł to szósta część serii faktów i ciekawostek o wybitnych Polakach. Będziemy przybliżać ważne znane fakty, ale także ciekawe informacje, o których nie każdy ma wiedzę. Jeśli interesują Cię sylwetki wybitnych Polaków, sprawdzaj naszego bloga, aby nie przegapić kolejnych części. Polska w swojej historii ma wielu wybitnych i znanych bardziej lub mniej ludzi. W naszej serii chcemy przedstawić wybitnych Polaków, tym którzy mogą jeszcze ich nie znać. Ponadto będziemy opisywać mniej znane ciekawostki, dzięki czemu ci, którzy znają daną osobę, dowiedzieli się również czegoś nowego. Ignacy Łukasiewicz wynalazki i dokonania to szósty artykuł serii o wybitnych Polakach.

Losy Ignacego Łukasiewicza

Ignacy Łukasiewicz to polski farmaceuta i przedsiębiorca urodzony w 1822 r. w Zadusznikach. Miał czworo rodzeństwa, a jego ojciec brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim. Łukasiewicz zmarł w roku 1882 na skutek ciężkiego zapalenia płuc. Był także założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcą lampy naftowej, pionierem przemysłu naftowego w Europie, rewolucjonistą i działaczem niepodległościowym.

Łukasiewicz po śmierci ojca musiał przerwać swoją naukę w gimnazjum ze względu na słabą sytuację finansową. Zaczął pracować jako pomocnik aptekarski w Łańcucie, a następnie w Rzeszowie. Dzięki pracy zdobył wiedzę i umiejętności, które rozwinął podczas studiów farmaceutycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Wiedniu. W młodzieńczych latach Łukasiewicz prócz pracy i nauki brał aktywny udział w planowaniu i organizacji powstania krakowskiego. W roku 1845 został agentem Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego. Była to republikańsko-demokratyczna organizacja emigracyjna, utworzona w Paryżu. Jedno z najważniejszych stronnictw politycznych Wielkiej Emigracji. To najliczniejsze ugrupowanie demokratyczne emigracji polskiej, zbliżone organizacyjnie do partii politycznej. Celem było odbudowanie Rzeczypospolitej siłami samych Polaków. Tę działalność Łukasiewicz przypłacił niemal dwuletnim więzieniem we Lwowie. Po opuszczeniu więzienia w 1848 r. władze austriackie nadal przez kilka lat nadzorowały poczynania Łukasiewicza.

Mimo to, Ignacy Łukasiewicz nie stracił zapału do działań na rzecz Polski i walki o niepodległość. Wspierał finansowo uczestników Powstania Styczniowego w 1863 roku. Zarobione pieniądze przeznaczał na wyposażenie oddziałów powstańczych, a rannym w czasie walk udzielał schronienia i pomocy w swoim dworku w Chorkówce.

Ignacy Łukasiewicz wynalazki: Najważniejsze odkrycie

Swojego największego odkrycia dokonał w aptece Piotra Mikolascha we Lwowie. Przeprowadzał tam doświadczenia razem z Janem Zehem, których celem było pozyskanie środka leczniczego z ropy naftowej. Jak widać, nie miało to początkowo żadnego związku z przemysłem naftowym. W trakcie doświadczeń udało mu się uzyskać naftę oczyszczoną. Była to pierwsza przeprowadzona metodami naukowymi destylacja ropy na świecie. Łukasiewicz wpadł na pomysł, że można taką naftę wykorzystać do oświetlenia. Ignacy Łukasiewicz zaprojektował lampę i z pomocą blacharza Adama Bratkowskiego udało się stworzyć lampę naftową. Za symboliczny początek ery lampy naftowej uważa się dzień 31 lipca 1853 r. Wówczas po raz pierwszy wykorzystano lampę na sali operacyjnej. Na oświetlonej przez lampę Łukasiewicza sali, udało się uratować życie pacjenta.

Sukces wynalazku Łukasiewicza był ogromny i błyskawiczny. Już rok później wynalazca otworzył z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą pierwszą kopalnię ropy naftowej w Bóbrce. Ignacy Łukasiewicz stał się sławny, a jakość otrzymywanej nafty była doceniana na całym świecie. Ciekawostką jest opowieść o tym, jak pracownicy słynnego Johna D. Rockefellera przyjechali do Łukasiewicza, by poznać jego techniki uzyskiwania tak dobrej jakościowo nafty.

Warte podkreślenia jest podejście Łukasiewicza do dzielenia się wiedzą. Uważał on, że nafta powinna służyć wszystkim ludziom. Z tego względu chętnie dzielił się opracowaną przez siebie technologią i nie zatajał informacji przed innymi. Takie podejście jest godne pochwały, bardziej niż zyski uczony cenił rozwój i pomoc innym ludziom.

Inne dokonania Łukasiewicza

Nafta nie była jedynym produktem wytwarzanym przez Ignacego Łukasiewicza. W jego rafinerii produkowane były również smary, oleje, asfalt czy gudrina (rodzaj parafiny). Świat doceniał osiągnięcia polskiego wynalazcy. Dowodem na to jest fakt otrzymania przez niego medalu i dyplomu uznania za zasługi dla przemysłu naftowego w 1873 roku. Łukasiewicz za działalność charytatywną otrzymał tytuł Szambelana Papieskiego oraz Order Św. Grzegorza od papieża Piusa IX.

W 1877 roku zorganizował bardzo ważne wydarzenie, jakim był kongres naftowy we Lwowie. Wynikiem tego spotkania było stworzenie Towarzystwa Naftowego dla Opieki i Rozwoju Przemysłu i Górnictwa Naftowego w Galicji z siedzibą w Gorlicach.

Ignacy Łukasiewicz był osobą, dla której zysk z prowadzonej działalności nie był najważniejszy. Bardzo dbał o pracowników i innych ludzi. Był uważany za filantropa i człowieka o wielkim sercu. Propagował budowę szkół i szpitali, dróg i mostów, jak również osobiście finansował wiele inicjatyw. Łukasiewicz dbał nie tylko o bezpieczeństwo swoich pracowników, ale także o ich dobrobyt. Założył on kasę bratniej pomocy, do której wszyscy robotnicy wpłacali minimalną kwotę. Dzięki temu mogli liczyć na świadczenia socjalne, takie jak opieka lekarska, emerytury i renty. Dziś jest to dla nas oczywiste, ale w tamtym okresie była to rzadkość.

Podsumowanie

Ignacy Łukasiewicz to niewątpliwie postać, które zapisała się w historii naszego kraju. Jego odkrycie, którym było wydobycie oczyszczonej nafty, było przełomowe dla przemysłu naftowego. Był również świetnym przedsiębiorcą i filantropem. Miał wielkie serce i lubił pomagać ludziom. Dbał o swoich pracowników oraz ich przyszłość. Nigdy nie ukrywał technologii wykorzystywanej przy pozyskiwaniu nafty i chciał, żeby służyła ona wszystkim. Ignacy Łukasiewicz wynalazki i jego dokonania, zostaną na kartach historii na zawsze.

Pamiętaj, że nauka i ciągły rozwój pomagają stawać się lepszą wersją siebie. Warto zdobywać nową wiedzę i umiejętności. W obecnych zabieganych czasach bywa z tym różnie. Dlatego zachęcamy Cię do sprawdzenia oferty naszych kursów online, dzięki którym będziesz mógł uczyć się, kiedy tylko chcesz.

Proponowany kurs