Czas czytania artykułu: 4 min
06/04/2023

Video marketing w biznesie. Czy warto stosować?

Grafika tytułowa artyukułu Video marketing w biznesie. Laptop wyświetla ikony różnych social mediów.

Istota video marketingu

Pewnie nie będziesz zaskoczony, jeśli powiemy Ci, że video odgrywa znaczącą rolę w marketingu. Jest to forma reklamy, która od lat rośnie w siłę i staje się coraz atrakcyjniejsza dla odbiorców. Social media z każdym rokiem odgrywają większą rolę w strategii marketingowej większości firm. Zamieszczanie video to świetny sposób na dotarcie do klientów i zbudowanie z nimi więzi. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest video marketing i dlaczego jest tak istotny w reklamowaniu biznesu.

Co to jest video marketing?

Na początek ustalmy, czym w ogóle jest video marketing? Najprościej mówiąc, jest to strategia marketingowa polegająca na wykorzystywaniu video do promowania produktów, usług lub marki. To działania prowadzone przez firmę, mające na celu zbudowanie wśród odbiorców świadomości marki przez wykorzystanie video.

Video marketing jest skuteczną metodą dotarcia do klientów, ponieważ filmy są bardziej angażujące niż tekst lub zdjęcia. Treści video mogą przyciągnąć uwagę widza, pobudzić jego emocje i dostarczyć mu cennych informacji. Dzięki temu mogą zwiększyć zainteresowanie marką, a tym samym sprzedaż. Video marketing można zastosować np. na stronie internetowej, w mediach społecznościowych czy nawet reklamie w telewizji.

Dlaczego warto stosować?

Przyjrzyjmy się powodom, dla których warto wykorzystać video marketing w promowaniu biznesu. Istnieje wiele przyczyn, dla których warto stosować video marketing. Poniżej prezentujemy Ci najważniejsze naszym zdaniem:

 • Video przyciąga uwagę. Ludzie w większości przypadków są wzrokowcami. Powoduje to, że filmy przyciągają ich uwagę znacznie skuteczniej niż tekst czy zdjęcia. Video jest bardziej interesujące i angażujące dla odbiorcy. Dzięki temu ludzie są bardziej skłonni poświęcić uwagę reklamie w formie video niż tekstowej.
 • Treści video zwiększają zaangażowanie. Wideo pozwala na zaangażowanie i interakcję z widzami, co umożliwia budowanie silnej relacji i więzi. Filmy są nie tylko chętniej klikane, ale też komentowane i udostępniane. Dzięki temu łatwiej można nakłonić odbiorców do interakcji i wzmacniać relacje.
 • Filmy wzbudzają większe zaufanie. Filmy pomagają skracać dystans z klientami. Poprzez video możesz lepiej dać się poznać odbiorcom i skuteczniej wpłynąć na ich reakcje. Głos, gesty, kolorystyka czy dobór słów – to wszystko możesz wyrazić w nagraniu i pokazać się widzom. Ludzie chętniej zaufają osobie, którą mogą zobaczyć, a nie tylko czytać jej teksty.
 • Video marketing buduje wizerunek marki. Video marketing pozwala na zbudowanie silnej tożsamości marki poprzez wykorzystanie odpowiednich kolorów, dźwięków i grafiki. Dzięki temu konsumenci są bardziej skłonni do zapamiętania marki i zwrócenia uwagi na jej produkty lub usługi. Poprzez filmy możesz lepiej przedstawić wartości Twojej firmy i sprawić, że będzie bardziej autentyczna w oczach klientów.
 • Materiały video łatwo się udostępnia. Jest to ogromna zaleta treści video. Można je w prosty sposób, jednym kliknięciem udostępnić na różnych kanałach dużej liczbie odbiorców. Ludzie chętniej udostępnią Twój film, niż poświęcą dłuższy czas na opowiadanie o Twojej marce. Video jest świetnym sposobem na dotarcie do dużego grona odbiorców w krótkim czasie.

Warto zaznaczyć, że video marketing wymaga odpowiedniego planowania i produkcji. Jak widzisz, może jednak przynieść wiele korzyści dla firm, które zdecydują się na jego wykorzystanie.

Co mówią statystyki?

W tym akapicie chcemy pokazać Ci na liczbach istotę i zalety wykorzystywania video marketingu w biznesie.

Wyzowl jest producentem animowanych filmów video, który działa na kilkudziesięciu rynkach. Od 2016 roku prowadzi badanie dotyczące znaczenia materiałów wizualnych w marketingu. Każdego roku zadają te same pytania marketerom, jak i klientom. Dzięki temu raport pokazuje aktualne trendy obowiązujące w marketingu. Wybraliśmy kilka aspektów, które naszym zdaniem są warte uwagi:

 • 91% firm używa wideo jako narzędzia marketingowego w 2023 roku,
 • 96% marketerów uważa video za ważną część strategii marketingowej,
 • 96% firm twierdzi, że video zwiększyło zrozumienie ich produktów i usług,
 • 95% firm uważa, iż treści video wpłynęło korzystnie na świadomość ich marki,
 • 89% klientów twierdzi, że obejrzenie filmu przekonało ich do zakupu produktu lub usługi,
 • 51% ludzi chętniej udostępnia materiały video niż jakiekolwiek inne formy reklamy, co sprawia, że video jest najbardziej „udostępnianym” rodzajem treści online.

Z raportu możemy dowiedzieć się także, które platformy marketingu video są najskuteczniejsze według firm. Najwyższą efektywnością cechuje się YouTube (78%), dalej LinkedIn (69%), Instagram (67%) oraz Facebook (59%).

Video marketing – przykłady wykorzystania

Istnieje wiele rodzajów video wykorzystywanych do promowania produktów, usług lub marki. Poniżej przedstawiamy Ci kilka popularnych form video marketingu:

 • Reklamy video: krótkie video reklamowe, które można znaleźć na różnych platformach online, takich jak YouTube, Facebook, Instagram czy TikTok.
 • Film promocyjny: dłuższe wideo przedstawiające historię marki, jej produkty lub usługi oraz wartości.
 • Tutoriale: krótkie filmy instruktażowe, które pomagają użytkownikom zrozumieć, jak używać danego produktu lub usługi.
 • Webinary: video prezentacje lub szkolenia, które są przeprowadzane na żywo lub nagrywane i udostępniane online.
 • Vlogi: video blogi, w których osoby publiczne, influencerzy lub marki dzielą się swoimi doświadczeniami i pomysłami.
 • Opinie i recenzje klientów: krótkie wideo, w których klienci opowiadają o swoich doświadczeniach z danym produktem lub usługą.
 • Transmisje na żywo: pozwalają markom na bezpośredni kontakt z ich publicznością i zwiększenie zaangażowania wśród odbiorców.
 • Relacje na Instagramie: krótkie wideo, które znikają po 24 godzinach, często wykorzystywane do tworzenia kampanii promocyjnych lub w celach zwiększenia świadomości marki.         

Jak tworzyć nagrania reklamowe?

Jeśli zastanawiasz się jak tworzyć treści video promujące Twoją firmą to mamy dla Ciebie propozycję. Polecamy Ci wykorzystanie do tego aplikacji CapCut, która jest zupełnie darmowa i umożliwia tworzenie filmów na Twoim telefonie!

Dzięki aplikacji możesz montować materiały video w prosty i atrakcyjny sposób! CapCut posiada wiele przydatnych funkcji, które umożliwiają montowanie filmów zgodnie z preferencjami użytkownika.

CapCut umożliwia m.in.:

 • montaż wielu nagrań w jeden film,
 • zaawansowaną edycję dźwięku,
 • dodawanie tekstu i efektów,
 • wykorzystanie wielu szablonów,
 • zmianę prędkości video,
 • wykorzystanie znacznej ilości filtrów,
 • dopasowanie formatu filmu do platformy, na której chcesz go wykorzystać.

Sprawdź demo naszego kursu: CapCut- montaż filmów na telefonie:

Wprowadź video marketing do swojej firmy

Wierzymy, że niniejszy artykuł pokazał Ci, jak istotną rolę w promocji marki pełni video marketing. Mamy nadzieję, że tekst przypadł Ci do gustu i dostarczył wartościowych informacji.

Z artykułu dowiedziałeś się m.in.: czym jest video marketing, dlaczego warto go stosować oraz w jaki sposób możesz go wykorzystać. Ponadto poznałeś narzędzie do montażu filmów, które może ułatwić Ci tworzenie treści video.

Jeśli przekonałeś się, jak ważny jest video marketing i chcesz wdrożyć go do swojej strategii to zapraszamy Cię do sprawdzenia naszego kursu z montażu filmów!

Proponowany kurs