Czas czytania artykułu: 3 min
30/06/2023

Trend, przyszłość czy teraźniejszość? Czy praca zdalna zostanie?

praca-zdalna_-czy-to-trend

Pandemia COVID-19 przyniosła ze sobą wiele zmian, m.in. w trybie naszej pracy. Praca zdalna, znana również jako home office lub praca online, stała się normą dla wielu z nas. Ale czy jest to tylko chwilowy trend wywołany pandemią, czy może jest to początek trwałej zmiany w sposobie, w jaki pracujemy? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy praca zdalna zostanie?

Zalety i wady pracy zdalnej

Praca zdalna ma wiele zalet. Przede wszystkim, pozwala na większą elastyczność w zarządzaniu czasem pracy. Możemy dostosować nasze godziny pracy do indywidualnych potrzeb i preferencji, co może przyczynić się do poprawy naszej produktywności. Brak sztywnych ram czasowych pracy może pomóc nam lepiej się zmotywować i skuteczniej wykonywać obowiązki. Praca online pozwala również na oszczędność czasu i pieniędzy, które normalnie byłyby wydawane na dojazd do pracy. Możliwość pracy z domu umożliwia uniknięcie stania w korkach czy uciążliwego podróżowania komunikacją miejską. Pracując online, poświęcasz tylko czas na pracę, a godziny spędzone na dojazdach możesz poświęcić bliskim. Zaletą jest również oszczędność pieniędzy. Ograniczając dojazdy do pracy, oszczędzisz środki, które normalnie przeznaczyłbyś na podróże.

Praca online może nieść korzyści także dla pracodawców, którzy mogą zmniejszyć koszty utrzymania biur. Ponadto opcja pracy zdalnej może pomóc przyciągnąć potencjalnych kandydatów, którzy traktują ten tryb jako atut.

Jednak praca zdalna ma również swoje minusy. Może być trudno oddzielić czas pracy od czasu wolnego, co może prowadzić do przeciążenia i wypalenia zawodowego. Niektórzy mogą mieć problem, żeby postawić jasną granicę między pracą a życiem prywatnym. Pomóc w tym może wyznaczenie sobie konkretnego miejsca lub pomieszczenia w domu. Oddzielne miejsce do pracy może pomóc skoncentrować się na pracy, a po jej zakończeniu odciąć się i skupić na życiu prywatnym. Warto też trzymać się wyznaczonych godzin i nie pozwalać, aby czas pracy wydłużał się i skracał przy tym czas wolny. Ponadto, praca online może prowadzić do poczucia izolacji i braku interakcji społecznej. Pracując z domu mamy znacznie ograniczony kontakt z innymi osobami. To może w konsekwencji prowadzić do pogorszenia relacji z innymi pracownikami, a także przełożonymi. Kontakt bezpośredni to zupełnie inna forma interakcji niż maile, czy nawet spotkania audiowizualne.

Wadą pracy zdalnej z perspektywy pracodawcy może być ograniczony nadzór i spadek motywacji pracowników. Pracownik, który pracuje w izolacji bez wsparcia kolegów czy przełożonego może być narażony na spadek produktywności. Część osób pracując bez nadzoru, nie potrafi wykrzesać w sobie odpowiedniej ilości motywacji do pracy, przez co wykonują obowiązki na gorszym poziomie.

Czy praca zdalna zostanie?

Na początku 2023 roku blisko 28% pracujących Polaków deklarowało, że pracuje w trybie zdalnym lub hybrydowym. Badania wykonane przez serwis pracuj.pl wskazują, że dla 40% osób możliwość pracy zdalnej jest atrakcyjnym elementem oferty pracy. Aż 23% ankietowanych uważa brak możliwości pracy zdalnej za powód, aby nie aplikować na dane stanowisko. Największa liczba zbadanych osób chciałaby pracować w systemie hybrydowym, pojawiając się w siedzibie firmy przynajmniej raz w tygodniu. Ostatnią wymowną statystyką jest fakt, że tylko 8% osób chciałoby wrócić do pracy wyłącznie w siedzibie firmy.

Statystyki wskazują, że większość ludzi pozytywnie podchodzi do możliwości pracy z domu. Dla dużej liczby ludzi jest to wręcz atut, kiedy firma oferuje pracę online. Czy praca zdalna na stałe weszła do naszego życia? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, na pewno najbliższe miesiące i lata zdefiniują przydatność pracy zdalnej. W kwietniu bieżącego roku do Kodeksu Pracy weszły regulacje dotyczące pracy na odległość, co może świadczyć, że praca online zostanie z nami na dłużej.

Patrząc na podejście większości ludzi do pracy zdalnej, można przypuszczać, że ten tryb pracy zostanie z nami na stałe przynajmniej w części. Dużym prawdopodobieństwem jest wzrost popularności hybrydowego trybu pracy. Część dni pracownik będzie mógł spędzać w domu a część w siedzibie firmy.

Podsumowanie

Praca zdalna przyniosła wiele zmian w sposobie, w jaki pracujemy. Ma swoje zalety, takie jak większa elastyczność i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Ma również swoje minusy, takie jak poczucie izolacji społecznej i ryzyko problemu z oddzieleniem pracy od życia prywatnego. Mimo to wydaje się, że praca zdalna zostanie z nami na stałe. Wiele firm decyduje się na pozostawienie tego trybu pracy przynajmniej w części. Wydaje się, że praca zdalna i hybrydowa to zarówno teraźniejszość, jak i przyszłość. Pandemia niejako zmusiła nas do przejścia na ten tryb pracy, ale okazało się, że ma on wiele zalet.

Czy praca zdalna zostanie? Praca online pomimo różnych minusów zdaje się mieć jednak więcej zalet. Patrząc na podejście ludzi wynikające z badań, można spodziewać się, iż praca online na stałe będzie częścią naszego życia.

Proponowany kurs