Czas czytania artykułu: 3 min
03/03/2023

Jak samodzielnie stworzyć stronę? Poznaj proste narzędzia

Grafika tytułowa artykułu Jak samodzielnie stworzyć stronę. Laptop wyświetla elementor z wordpressa

WordPress i Elementor: budowanie stron www bez kodowania.

Marzysz o samodzielnym budowaniu stron www, jednak kompletnie nie znasz się na kodowaniu? To żadna przeszkoda – istnieją narzędzia, które pomagają tworzyć strony internetowe nawet osobom niedoświadczonym. Najpopularniejszym duetem pozostaje darmowy system CMS WordPress w połączeniu z page builderem Elementor. Tłumaczymy, jak z nich korzystać, by w krótkim czasie móc cieszyć się funkcjonalną i estetyczną stroną www.

Tworzenie stron www bez kodowania. Czy to możliwe?

Czy wiesz, że aktualnie w internecie jest około 1,88 miliona stron www? W ostatnich latach liczba ta dynamicznie rośnie – badania wskazują, że w 2021 roku ponad 70% mikroprzedsiębiorstw posiadało własną stronę w internecie. Nie tylko przedsiębiorcy decydują się na jej założenie – prowadzą je również osoby prywatne, chcące pisać bloga, pamiętnik, czy wirtualny album ze zdjęciami.

Jeśli chodzi Ci po głowie założenie własnej strony internetowej w celu zawodowym lub prywatnym, ale kompletnie nie znasz się na misternej sztuce kodowania, mamy dobre wieści: to żaden problem! Dziś nawet totalny nowicjusz może stać się szczęśliwym posiadaczem własnej strony o dowolnym układzie.

W sieci znajdziesz różne, zupełnie darmowe rozwiązania, które pozwalają zbudować stronę www od podstaw, „nie dotykając” kodu HTML. Rekomendowanym przez nas połączeniem jest CMS WordPress z bardzo intuicyjną wtyczką do budowania stron Elementor.

Czym jest WordPress?

WordPress to obecnie najpopularniejszy na świecie system do zarządzania treścią (CMS). Statystycznie aż 33% wszystkich stron internetowych opiera się właśnie na nim. Na jego używanie decydują się zarówno małe firmy, jak i światowe korporacje. Początkowo był przeznaczony do prowadzenia blogów – szybko jednak okazało się, że jego możliwości są znacznie szersze. Korzystając z WordPressa, możesz stworzyć sklep internetowy, stronę-wizytówkę, portfolio i wiele, wiele więcej.

Co istotne, WordPress udostępniany jest na podstawie bezpłatnej licencji. Ponadto, system jest nieustannie udoskonalany: każdy może wprowadzić do niego własne rozszerzenia (tzw. wtyczki).

Elementor: najlepszy page builder do WordPressa

Jednym z pierwszych etapów tworzenia strony na systemie WordPress jest przygotowanie jej szablonu. CMS oferuje wiele darmowych i płatnych opcji – możesz zdecydować się na gotowy szablon proponowany przez WordPress lub jeden z tysięcy projektów użytkowników. Wybrany motyw wystarczy pobrać, zainstalować oraz wypełnić własną treścią. Jak więc widzisz, znajomość HTML nie jest tu potrzebna.

Niestety, wcale nierzadko zdarza się, że nawet piękny szablon posiada elementy, które nie do końca odpowiadają właścicielowi strony. Wszystko byłoby idealnie, gdyby coś dało się przesunąć, dodać, zmodyfikować… w tym właśnie pomoże Ci wtyczka Elementor.

Elementor jest to darmowe narzędzie, za pomocą którego dostosujesz dowolny szablon do indywidualnych potrzeb. Wtyczka działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”: jej obsługa jest zatem banalnie prosta. Dzięki temu rozszerzeniu stworzysz bardzo rozbudowany, fantazyjny szablon lub prostą kompozycję, dopasowaną do własnych oczekiwań. A wszystko to bez „grzebania” w skomplikowanym kodzie HTML.

Sprawdź naszą darmową lekcję z kursu wordpress + elementor

5 dodatków do wtyczki Elementor, które warto znać

Tak, jak i sam WordPress, Elementor może być rozbudowywany. Jeśli chcesz korzystać z jeszcze większej liczby kreatywnych rozwiązań, możesz przebierać wśród darmowych i płatnych dodatków do page buildera. Przedstawiamy 5, z którymi warto się zapoznać.

1. CrocoBlock

Zestaw narzędzi pomocny w tworzeniu stron internetowych, pozwalający dodawać m.in. pop-up’y, sekcje do recenzji czy umawiania wizyt.

2. Essential Addons

To ponad 80 rozszerzeń do Elementora, wśród których znajdziesz np. oś czasu dla postów, widget do referencji firmy czy atrakcyjne sposoby wyświetlania produktów w WooCommerce.

3. Powerpack for Elementor

Ten dodatek pozwoli Ci wprowadzić do Elementora ponad 60 nowych widgetów, idealnych do kreatywnego tworzenia strony. Powerpack for Elementor pozwala uzyskiwać atrakcyjne efekty dla linków, tworzyć karuzele z grafik czy też wprowadzić formularz kontaktowy.

4. Element Pack

To kolejna wtyczka bogata w atrakcyjne udogodnienia, które docenią zarówno właściciele blogów, jak i sklepów internetowych. Element Pack pozwala np. na proste wprowadzenie efektów dźwiękowych na stronę www.

5. Codesigner

Prowadzisz sklep internetowy na WordPressie i korzystasz ze wtyczki WooCommerce? Koniecznie sprawdź Codesigner – dodatek, który modyfikuje popularne rozszerzenie i uzupełnia je o mnóstwo ciekawych funkcji. Z Codesigner Twój sklep będzie jeszcze szybszy i przyjazny urządzeniom mobilnym.

Kursy z zakładania stron www – stań się ekspertem!

Darmowe i ogólnodostępne narzędzia takie, jak WordPress i Elementor pozwalają każdemu na założenie wymarzonej strony www. Jeśli chcesz zdobyć kompleksową wiedzę na temat korzystania z tych rozwiązań, zapraszamy do skorzystania z naszego kursu online. Profesjonalny poradnik krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces budowania strony internetowej.

Proponowany kurs