Czas czytania artykułu: 2 min
02/03/2023

Matura z matematyki. Jak skutecznie się uczyć?

matura-2023-jak-zdac-matematyke

Matura 2023: jak zdać matematykę?

Matura z matematyki co roku uznawana jest przez uczniów za najtrudniejszy z egzaminów dojrzałości. W tym roku matematykę maturzyści będą zdawać 8 maja. Oznacza to, że czasu na naukę zostało jeszcze całkiem sporo. Matematyka spędza Ci sen z powiek? Spokojnie – przy odrobinie determinacji na pewno zdążysz opanować materiał. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Matura 2023 – jak wygląda egzamin?

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów czwartych klas liceów. Przyjmuje formę pisemną i obejmuje zestaw zadań, za które łącznie można zdobyć 46 punktów. W arkuszu znajdują się zadania otwarte (za 17 punktów) oraz zamknięte (za 29 punktów). Aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu, należy zdobyć minimum 30% wszystkich punktów.

Analizując zeszłoroczne egzaminy maturalne z matematyki można dostrzec, że są one do siebie bardzo podobne. To znacznie ułatwia wytypowanie potencjalnych zagadnień, które mogą pojawić się na maturze w 2023 roku.

Zagadnienia do matury z matematyki na poziomie podstawowym

Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że uczeń przystępujący do matury z matematyki powinien opanować następujące zagadnienia:

 • Liczby rzeczywiste
 •  Wyrażenia Algebraiczne
 •  Równania i nierówności
 •  Geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej
 •  Stereometria
 •  Kombinatoryka
 •  Układy równań
 •  Funkcje
 •  Ciągi
 •  Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka
 •  Optymalizacja i rachunek różniczkowy
 •  Trygonometria
 •  Planimetria

Oczywiście, nie wszystkie tematy muszą pojawić się na maturze w 2023 roku. Należy jednak pamiętać, że zawsze w arkuszach można znaleźć co najmniej kilka z nich. Są to logarytmy, wzory skróconego mnożenia oraz funkcje.

Sprawdź naszą darmową lekcję z kursu przygotowującego do matury z matematyki!

Jak skutecznie uczyć się do matury?

Przejdźmy do konkretów, a dokładniej do tego, jak nauczyć się do matury z matematyki? Uspokajamy: nawet jeśli nie jesteś matematycznym orłem, możesz przygotować się do egzaminu na dostatecznym poziomie. Oto kilka porad, dzięki którym zwiększysz szansę na uzyskanie minimum 30% punktów.

Przygotuj plan nauki

Wiesz już, jakie zagadnienia mogą pojawić się na egzaminie. Z pewnością jedne są dla Ciebie bardziej przystępne, a inne zaś wymagają powtórki. Ustal harmonogram nauki, najwięcej czasu poświęcając problematycznym tematom. Bądź konsekwentny – to podstawa sukcesu!

Ucz się w odpowiednim miejscu

Matematyka z pewnością nie należy do przedmiotów, których można uczyć się „na kolanie”, w niewygodnych i hałaśliwych okolicznościach, zwłaszcza jeśli nie przychodzi Ci to łatwo. Najlepiej, jeśli będziesz uczyć się w domowym zaciszu, z dostępem do wygodnego biurka i fotela.

Korzystaj z pomocy naukowych

Same notatki z lekcji mogą nie wystarczyć. Wszelkiego rodzaju repetytoria oraz kursy online z matematyki zwiększą Twoje szanse na efektywne uczenie się. Pozwolą także na lepsze uporządkowanie wiedzy.

Matura 2023 z matematyki: porady i metody nauki

Materiały dostępne w sieci

Internet to bogate źródło informacji, również jeśli chodzi o zagadnienia matematyczne. W ramach wsparcia możesz posiłkować się poradami na forach, oglądać filmiki edukacyjne czy korzystać z darmowych aplikacji. Jedną z aplikacji, którą warto sprawdzić jest Matematyka Gryzie dostępna zarówno na Android i iOS.

Kurs z matematyki online

Aby mieć pewność, że korzystasz z aktualnych i prawidłowych danych, najlepiej zasięgnąć także materiałów przygotowanych przez fachowców. Nie musisz od razu korzystać z korepetycji z matematyki, które zwykle są czasochłonne i drogie. Internetowy kurs maturalny przygotowany przez profesjonalistów może okazać się wygodniejszym rozwiązaniem! Korzystając z kursu z matematyki online, możesz uczyć się wtedy, kiedy chcesz, w ustalonym przez siebie tempie i harmonogramie. Co istotne, do ważnych informacji możesz powrócić w dogodnym dla siebie momencie.

Kurs maturalny online – skorzystaj i zdaj!

Zamiast panicznie bać się egzaminu z matematyki, opracuj plan działania i zacznij przygotowania już dziś. Pamiętaj, że masz szeroki wachlarz możliwości nauki. Jedną z pomocy jest kurs maturalny online. Pomoże Ci w łatwiejszym przyswojeniu wiedzy oraz pozwoli na lepszą organizację czasu. Sprawdź kursy maturalne z matematyki od Sciente i ucz się wygodnie. Życzymy powodzenia!

Proponowany kurs