Czas czytania artykułu: 3 min
25/02/2023

Angielski na maturze. Jak się przygotować?

przygotowanie-do-matury-z-jezyka-angielskiego-wpis-na-blog

Matura z angielskiego 2023 – jak ją zdać?

Matura z języka obcego to zdecydowanie jeden z najbardziej stresujących egzaminów, do których muszą podejść absolwenci szkoły średniej. Choć w ostatnich latach forma egzaminu przeszła modyfikacje, które pozwalają uznać go za łatwiejszy niż dawniej, wielu uczniów wciąż stawia język angielski na liście najbardziej wymagających maturalnych wyzwań. Podpowiadamy, co zrobić, by skutecznie przygotować się do testu!

Matura z angielskiego 2023: podstawowe informacje

Podstawowy egzamin maturalny z języka angielskiego w 2023 roku odbędzie się 5 maja o godzinie 9:00, z kolei na poziomie rozszerzonym – 9 maja o godzinie 9:00. Egzaminy ustne, które już od dłuższego czasu nie należą do obowiązkowych, odbędą się pomiędzy 10, a 23 maja.

Egzamin pisemny trwa 120 minut, w ciągu których maturzysta musi odpowiedzieć na pytania z kilku kategorii: rozumienia tekstów pisanych, znajomości gramatyki, rozumienia ze słuchu oraz dłuższej wypowiedzi pisemnej. Maksymalna liczba punktów do uzyskania wynosi 50. Tak, jak w przypadku innych przedmiotów, by uzyskać pozytywny wynik egzaminu, należy zdobyć minimum 30% możliwych punktów.

Sprawdź darmową lekcję z naszego kursu przygotowanie do matury – język angielski

Matura z angielskiego – sprawdzone metody nauki

Masz przed sobą stos książek i kompletnie nie wiesz, za co się zabrać? Czujesz, że nie wiesz, od czego zacząć naukę do matury z angielskiego? Weź głęboki wdech i… sprawdź nasze wskazówki. Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne metody, dzięki którym przygotujesz się na zdanie egzaminu.

Przypomnienie konkretnych schematów

Pamiętaj, że najwięcej punktów na maturze z angielskiego możesz zgarnąć, rozwiązując zadania dotyczące dłuższych wypowiedzi pisemnych. Przypomnij sobie więc gotowe struktury tekstowe takie, jak e-mail, listy, wypracowanie czy recenzja. Samo zastosowanie odpowiedniej formy wypowiedzi pozwoli Ci zdobyć nawet kilkanaście procent więcej.

Aplikacje mobilne

Ucząc się do matury z angielskiego, możesz korzystać z darmowych aplikacji mobilnych pozwalających na powtarzanie słówek czy gramatyki. Dzięki temu możesz uczyć się nawet na przerwie czy w drodze do szkoły. Jedną z aplikacji, którą naszym zdaniem warto sprawdzić jest np. Duolingo. Jest ona dostępna zarówno na Android i iOS.

Rozmowy po angielsku

Znasz kogoś, kto dobrze posługuje się językiem angielskim? Podczas spotkań poproś, by Wasze rozmowy odbywały się w języku obcym. To bardzo praktyczny trik, który przyda Ci się zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się zdawać nieobowiązkowy egzamin ustny. Jeśli nie masz czasu na spotkania na żywo, możesz komunikować się online lub przez telefon.

Podcasty i filmy

Masz chwilę wolnego czasu? Oglądając film lub serial, nie korzystaj z polskiego lektora – wybierz opcję anglojęzyczną z napisami lub całkowicie ich pozbawioną. To najprostszy sposób na osłuchanie się z językiem, co pomoże Ci podczas wykonywania zadań ze słuchu, uważanych za jedne z trudniejszych. Podobną pomocą okażą się angielskie podcasty czy po prostu – utwory muzyczne. Jest to metoda nauki przyjemniejsza od standardowego siedzenia nad książkami.  Dzięki niej możesz połączyć rozrywkę z nauką i w bardziej przystępny sposób szlifować język.

Kurs angielskiego online

Czujesz, że jesteś w kropce i ogólnodostępne pomoce nie wystarczają? Nie musisz decydować się na drogie usługi korepetytora. Wypróbuj kurs maturalny online, w którym znajdziesz absolutnie wszystko, co niezbędne do zdania matury z angielskiego!

W Sciente czekają na Ciebie kompleksowe kursy maturalne z angielskiego, obejmujące gramatykę, najczęściej stosowane struktury językowe oraz słownictwo. Znajdziesz w nich wszystko, co może pojawić się na tegorocznej maturze – z pewnością nic Cię nie zaskoczy. Nasze lekcje zostały opracowane przez doświadczonych praktyków, dlatego możesz być spokojny o aktualność zawartych w nich informacji.

Pamiętaj, że kurs angielskiego online pozwoli Ci uczyć się w dowolnym miejscu i czasie – wtedy, gdy będzie to dla Ciebie najwygodniejsze. Do cennych informacji możesz powracać w dowolnym momencie. Kto wie, być może nasze repetytorium przyda Ci się jeszcze podczas studiów?

Nauka ze Sciente – Twój sposób na zdaną maturę!

Jak widzisz, metod, dzięki którym nauka języka angielskiego może stać się bardziej przyjemna i skuteczna, jest co najmniej kilka. Jeśli próbowałeś już różnych sposobów i efekty Cię nie zadowalają, najlepszą opcją okaże się kurs angielskiego online. Pozwoli Ci on na wygodną, samodzielną pracę. Sprawdź kursy przygotowane przez ekspertów Sciente i dzielnie staw czoła maturze z angielskiego!

Proponowany kurs