Czas czytania artykułu: 3 min
29/09/2023

Najważniejsze wynalazki ludzkości XIX w.

Najważniejsze wynalazki ludzkości

W poprzednim artykule przedstawiliśmy najważniejsze wynalazki ludzkości do XV w. Dziś w drugiej części z serii o wynalazkach omówimy ważne wynalazki z XIX w. Świat bardzo rozwijał się przez stulecia i człowiek znajdował coraz więcej rozwiązań na różne problemy. Nie tylko problemy motywowały ludzi do szukania nowych rzeczy i urządzeń. Człowiek chciał sobie ułatwić różne codzienne rzeczy i umożliwić inne, które w danej chwili wydawały się niemożliwe.

Obecne czasy kojarzą nam się z zaawansowaną technologią, komputerami, czy sztuczną inteligencją. W dzisiejszym artykule cofniemy się jednak do wieku XIX i omówimy, jakie ważne wynalazki wówczas powstały. W kolejnej części pokażemy wynalazki z XX wieku, więc odwiedzaj naszego bloga, żeby nie przegapić. Tyle tytułem wstępu, a teraz poznaj 5 najważniejszych wynalazków ludzkości z XIX w.

Najważniejsze wynalazki ludzkości

Pierwszym wynalazkiem, który omówimy, jest telefon. Wynalazcą telefonu jest Alexander Graham Bell, szkocki naukowiec i wynalazca, a z zawodu logopeda i nauczyciel muzyki. Telefon odkrył on w roku 1876 po wyjeździe do Kanady. Bell pierwotnie opatentował głośnik i mikrofon, a następnie wpadł na pomysł, jak je połączyć. W ten sposób uzyskał urządzenie przekazujące dźwięk na odległość. Dwa takie urządzenia połączone razem w ten sposób, że na każdym końcu znajduje się jeden mikrofon i jeden głośnik, dały w rezultacie urządzenie – telefon. Co ciekawe, tego samego dnia swój wynalazek chciał ogłosić jeszcze jeden konstruktor – Elisha Gray, amerykański inżynier-elektryk. Mimo że obaj wynalazcy samodzielnie zaprojektowali swoje urządzenia, za oficjalnego wynalazcę telefonu uznano Bella. Powód był prosty – w zgłoszeniu patentu Szkot wyprzedził Amerykanina o zaledwie 2 godziny.

Obecnie trudno nam sobie wyobrazić życie bez telefonu. Pozwala nam rozmawiać nawet z osobami, które znajdują się tysiące kilometrów od nas. Możemy w ciągu kilkudziesięciu sekund zadzwonić i poinformować o czymś bliskich będąc daleko od nich. Dzięki wynalazkowi Bella komunikacja weszła na wyższy level.

Kolejnym przełomowym wynalazkiem jest żarówka. Jej wynalezienie przypisuje się Thomasowi Edisonowi, ale nie jest to do końca prawda. Za prawdziwego wynalazcę żarówki uważa się Josepha Swana. Pierwszą możliwą do praktycznego wykorzystania wersję żarówki wynalazł w 1878 roku i od razu ją opatentował. Rok później została opatentowana żarówka o gwincie E27 autorstwa Edisona. Można stwierdzić, że Edison ulepszył już istniejący wynalazek. Ostatecznie Panowie doszli do porozumienia i założyli wspólną firmę Edison & Swan United Electric Light Company, która zajmowała się produkcją i sprzedażą żarówek z włóknem celulozowym.

Radio, samochód, kinematograf – kolejne wielkie wynalazki

Radio to kolejny wielki wynalazek, a ustalenie jego twórcy budziło ogromne kontrowersje. Oficjalnie za wynalazcę radia uznawano Guglielmo Marconiego, który pierwszy złożył wniosek patentowy, ubiegając Nikolę Teslę. Tesla opracował konstrukcję tzw. cewki wysokonapięciowej (czyli wysokoczęstotliwościowego powietrznego transformatora rezonansowego), wysyłającej silne fale elektromagnetyczne i zaczął pracować nad urządzeniem, które mogłoby te fale odbierać. Jego patent na urządzenie do przesyłania i odbioru fal elektromagnetycznych był gotowy już ok. 1900 r., jednak ubiegł go Marconi, ponoć o zaledwie kilka dni. Ich spór trwał, aż do roku 1943, kiedy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa patentowe do radia Tesli. Rozstrzygnięcie miało miejsce po śmierci Marconiego, przez co to jego uznaje się za twórcę radia.

Innym Konkurentem do tytułu wynalazcy radia był także Aleksandr Popow. W 1895 roku, w czasie posiedzenia Rosyjskiego Towarzystwa Fizyko-Chemicznego w Petersburgu, przedstawił pracę pt. „O stosunku proszków metalowych do drgań elektrycznych” i po raz pierwszy przedstawił publicznie przyrząd do wykrywania i rejestracji drgań elektrycznych. Głównym zadaniem przyrządu było jednak wykrywanie burz.

Dziś większość z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Kiedy wynaleziono pierwszy samochód i kto jest jego twórcą? Za konstruktora pierwszego samochodu uznaje się Carla Benza. Jego trójkołowa konstrukcja napędzana czterosuwowym silnikiem benzynowym z elektrycznym zapłonem została opatentowana w roku 1886. Pierwszy samochód nie miał skrzyni biegów, lecz prostą przekładnię z mechanizmem różnicowym. Osiągał maksymalną prędkość 16 km/h. Patent Benza w 2011 r. został wpisany na międzynarodową Listę UNESCO najbardziej wartościowych dokumentów.

Kinematograf, czyli aparat do realizacji ekranowej projekcji ruchomych obrazów. Został wynaleziony przez braci Lumiere w 1895 r. Bracia skonstruowali i opatentowali kinematograf i 28 grudnia w Salonie Indyjskim przy bulwarze Kapucynów w Paryżu zorganizowali swoją pierwszą publiczną projekcję filmu (nosił on tytuł Wyjście robotników z fabryki), obejrzało go 35 osób. Pierwsze filmy braci Lumière były migawkami z życia, a pierwszą fabułę zawarli w obrazie pt. Polewacz polany.

Podsumowanie

Jak widzisz, wiek XIX przyniósł najważniejsze wynalazki ludzkości. Świat od stuleci nieustannie się rozwija, a w obecnych czasach nawet znacznie przyspieszył. Niemal każdego dnia można usłyszeć o nowych odkryciach i technologiach, które zapierają dech w piersiach. Wszystko to nie miałoby jednak miejsca, gdyby nie dawne wynalazki i prototypy wielu rzeczy oraz urządzeń.

W kolejnej części na temat wynalazków dowiesz się, jakie najważniejsze wynalazki ludzkości powstały w XX wieku.

Ty także możesz się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Sprawdź naszą ofertę kursów online i znajdź coś dla siebie!

Proponowany kurs