Czas czytania artykułu: 3 min
20/07/2023

Jakie umiejętności warto rozwijać? Bądź atrakcyjny dla pracodawcy.

jakie umiejętności warto rozwijać

Zastanawiałeś się kiedyś, na jakie umiejętności zwracają uwagę pracodawcy? Co może dawać Ci przewagę nad innymi? Jakie umiejętności warto rozwijać, żeby się wyróżniać? Spełnianie wymogów z ogłoszeń może nie wystarczyć, jeśli chcesz wybić się ponad przeciętność. W tym artykule postaramy się przedstawić, na które umiejętności szczególnie warto zwrócić uwagę.

Jakie umiejętności warto rozwijać – przykłady

Komunikatywność

To nie tylko umiejętność mówienia. Osoba komunikatywna potrafi słuchać i rozumie to, co słyszy. Aktywne słuchanie pomaga zmniejszyć ilość powstawania konfliktów, pozwala poznać lepiej rozmówcę i zrozumieć jego potrzeby. Komunikatywność to umiejętność klarownego przekazywania informacji i oczekiwań. Komunikatywny pracownik potrafi nawiązywać i utrzymywać relacje z innymi. Jest to niezbędna cecha, aby skutecznie współpracować z innymi. Znalezienie wspólnego języka z osobami, z którymi mamy styczność w swojej pracy jest kluczem do efektywności naszych działań. Pomaga to również unikać nieporozumień, które negatywnie wpływają na atmosferę w pracy. Funkcjonowanie w środowisku ze złą atmosferą może źle oddziaływać na skuteczność wykonywanej pracy.

Umiejętność pracy w zespole

Jest to bardzo ważna umiejętność, żeby skutecznie współdziałać z ludźmi. Wiąże się z umiejętnością określania wspólnych celów, delegowaniem zadań i wzajemnym motywowaniem. Praca w zespole to wspólna odpowiedzialność i wzajemna pomoc. Umiejętność pracy w zespole pomaga unikać konfliktów i osiągać wspólne sukcesy. Umiejętność pracy w zespole to zrozumienie, że ważna jest grupa, a nie jednostka. Trudno realizować cele i osiągać sukcesy w zespole, który nie potrafi się dogadać. Pracując w grupie, nie chodzi o to żeby ze sobą rywalizować, a współpracować. Odpowiedni podział obowiązków i wzajemne wspieranie się to droga do osiągnięcia sukcesu. Ważne, aby starać się dobierać zadania do cech i umiejętności posiadanych przez daną osobę. Pozwoli to na możliwie najskuteczniejsze funkcjonowanie całego zespołu.

Samodzielność

Pracodawcy doceniają pracowników, którzy potrafią samodzielnie pracować i brać odpowiedzialność za swoje działania. Ważna jest tutaj samoorganizacja i umiejętność rozwiązywania problemów. Im mniej wsparcia potrzebuje pracownik, wykonując przy tym dobrze swoje obowiązki, tym atrakcyjniej wygląda w oczach przełożonych. Pracownik, który jest samodzielny, zyskuje w oczach pracodawcy i stopniowo dostaje coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Jest to cecha, która może pomóc w uzyskaniu awansu na wyższe stanowisko, a co za tym idzie lepszą płacę. Nie chodzi o to, żeby nigdy nie zadawać pytań i prosić o pomoc. Ważne jest pokazanie, że szukamy rozwiązań i potrafimy je wcielić w życie. Osoba samodzielna potrafi zorganizować swoją pracę i czas, tak aby poziom produktywności był, jak najwyższy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Znajomość języków obcych

Umiejętność porozumiewania się w obcym języku to zdecydowanie atut. Coraz więcej firm ma zagranicznych klientów i współpracowników. Znajomość języka jest niezbędna do skutecznej pracy i komunikacji. Coraz częściej pojawiają się również atrakcyjne oferty pracy za granicą, z których ciężko skorzystać bez znajomości języka. Znając języki obce, zyskujesz możliwość pracy na atrakcyjnych stanowiskach nawet w międzynarodowych firmach. Jeśli jednak nie chcesz pracować dla kogoś, możesz pomyśleć nad pracą tłumacza lub nauczyciela języka dla innych. Zyskujesz niezależność i możliwość atrakcyjnych zarobków.

Myślenie krytyczne

Opiera się na analitycznym myśleniu, zbieraniu danych i wyciąganiu logicznych wniosków. Krytyczne myślenie pozwala na podejmowanie przemyślanych i trafnych decyzji, opartych na obiektywnych argumentach. Myślenie krytyczne to obserwacja, zadawanie odpowiednich pytań i poszukiwanie odpowiedzi. Przydatną umiejętnością jest odróżnianie opinii od faktu. Krytyczne myślenie polega na kierowaniu się faktami, a nie czyimś zdaniem lub intuicją. Jeżeli nauczysz się myśleć w sposób krytyczny, będziesz potrafić wybierać najlepsze rozwiązanie dla danej sytuacji.

Podsumowanie

Jeśli nie chcesz być jednym z wielu, powinieneś wiedzieć, jakie umiejętności warto rozwijać i co poprawiać. W tym artykule postaraliśmy się przedstawić Ci umiejętności, które odpowiednio rozwinięte, mogą dać Ci przewagę na rynku pracy. Pamiętaj, że nie warto stać w miejscu i osiadać na laurach. Otaczający nas świat nieustannie się zmienia i rozwija. Dlatego ważne, żebyś Ty również dążył do rozwoju i poprawiał swoje umiejętności.

Z pomocą przychodzą nasze kursy online. Sprawdź naszą szeroką ofertę i wybierz coś dla siebie!

Proponowany kurs