Czas czytania artykułu: 3 min
14/09/2023

Jakie są zawody przyszłości? 10 pożądanych profesji

Jakie są zawody przyszłości

Patrząc na to, jak dynamicznie rozwija się świat i technologia można zastanawiać się, jakie są zawody przyszłości? Którymi branżami warto zainteresować się w kontekście przyszłego zawodu?  

Zawody przyszłości to profesje, na które w bliższej i dalszej perspektywie będzie największe zapotrzebowanie na rynku pracy. Na znaczeniu będą traciły zawody, w których wymagana jest jedynie praca fizyczna. Najbardziej poszukiwanymi pracownikami będą osoby umiejące wykorzystywać rozwijającą się technologię i sztuczną inteligencję. To właśnie rozwój determinuje zmiany, jakie zachodzą na rynku pracy.

W tym artykule przyjrzymy się 10 zawodom, które w najbliższych latach powinny coraz bardziej zyskiwać na znaczeniu.

Poznaj, jakie są zawody przyszłości

Zawody z branży IT (np. programista Java, architekt IT)

Już obecnie zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT jest ogromne i mogą oni liczyć na całkiem niezłe zarobki. Wraz z rozwojem technologii i sztucznej inteligencji będzie coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów IT. Ponadto będą pojawiały się nowe zawody, a co za tym idzie perspektywy zatrudnienia na atrakcyjnym stanowisku. W najbliższych latach na znaczeniu będą zyskiwać stanowiska związane z tworzeniem aplikacji, czy rozwojem sztucznej inteligencji.

Grafik komputerowy

W tym zawodzie najbardziej poszukiwane będą osoby cechujące się dużą kreatywnością. W czasach ogromnej konkurencji firmy chcą się wyróżnić, aby zdobyć klientów. Identyfikacja wizualna to podstawa niemal każdego biznesu. Atrakcyjna strona internetowa, kreatywne reklamy, czy interesujące logo mogą stanowić o sukcesie firmy.

Zawody medyczne (lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, dietetycy)

Od lat brakuje nam lekarzy, a dodatkowo mamy do czynienia z odpływem specjalistów do innych krajów. Ta sama sytuacja dotyczy innych profesji z branży medycznej jak choćby pielęgniarek. Coraz popularniejsze w naszym społeczeństwie jest uprawianie sportu i zdrowe odżywianie. Z uwagi na to zyskiwać będą takie zawody jak fizjoterapeuta oraz dietetyk.

Logistyk

To jeden z zawodów, który już dzisiaj jest bardzo poszukiwany. Specjaliści z tej branży są niezbędni m.in. w transporcie, produkcji, budownictwie, czy motoryzacji. Tam, gdzie jest produkcja i sprzedaż logistyk znajdzie pracę bez problemu.

Biotechnolog

W Polsce ten zawód dopiero się rozwija, ale będzie coraz bardziej zyskiwał na znaczeniu. Wraz z rozwojem medycyny, farmakologii i ochrony środowiska, miejsc pracy będzie coraz więcej. Biotechnolog opracowuje technologie, dzięki którym wykorzystuje się substancje organiczne w różnych gałęziach przemysłu. Konkurencja w tej branży jest niewielka, dzięki czemu można liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.

O jakich jeszcze zawodach warto pomyśleć?

Inżynier elektrotechnologii

Ten zawód będzie zyskiwał ze względu na dynamiczny rozwój technologii. Inżynier elektrotechnologii to osoba, która projektuje, rozwija, testuje, a także nadzoruje rozwój instalacji elektrycznych. Może zajmować się elektroniką, elektrotechniką oraz inżynierią komputerową, oprzyrządowania, telekomunikacyjną. Elektrotechnicy mogą nadzorować szeroki zakres jednostek obejmujących elektryków, naukowców, programistów komputerowych czy też innych inżynierów.

Analityk danych

Obecnie firmy gromadzą ogromne ilości danych, a ich analiza jest kluczowa dla biznesu oraz opracowania dalszych strategii rozwoju firmy. Jest to osoba odpowiedzialna za analizowanie danych biznesowych, ekonomicznych i finansowych. Kandydaci na to stanowisko powinni posiadać wiedzę z zakresu ekonomii, matematyki i statystyki.

Trener personalny

Coraz więcej osób uprawia sport i interesuje się zdrowym stylem życia. Z tego względu zawód trenera personalnego można uznać za profesję przyszłości. Ludzie, którzy chcą poprawić zdrowie lub sylwetkę poszukują kogoś, kto ich poprowadzi. Trenerzy personalni mogą pracować z różnymi osobami jak dzieci czy osoby starsze.

Specjalista ds. finansów

Ludzie mają coraz większą świadomość finansową, dzięki czemu na znaczeniu będzie zyskiwać stanowisko specjalisty ds. finansów. Rośnie także obawa ludzi dotycząca systemu emerytalnego. Znaczna część osób dokonuje różnego rodzaju inwestycji. Coraz częściej będą poszukiwani doradcy finansowi tacy jak inwestycyjni, emerytalni podatkowi, czy ubezpieczeniowi.

Pracownik naukowy

Jest to zawód o wiele bardziej ceniony na Zachodzie, jednak postęp technologii sprawi, że zyska także u nas. W przyszłości w największym stopniu zyskają naukowcy z takich dziedzin jak matematyka, chemia, fizyka, czy też inżynieria. To właśnie dzięki ich badaniom na rynku pojawiać się będą nowe technologie i wynalazki, usługi medyczne, leki czy też sposoby na pozyskiwanie energii.

Podsumowanie

Wierzymy, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już, jakie są zawody przyszłości. Dynamicznie rozwijający się świat, technologia i sztuczna inteligencja będą coraz mocniej wpływać na rynek pracy. Zawody opierające się tylko na pracy fizycznej będą traciły na znaczeniu. Zyskają zawody wykorzystujące nowoczesną technologię oraz sztuczną inteligencję. Patrząc na to, jakie są zawody przyszłości, sami również musimy zadbać o swój rozwój.

Zapraszamy Cię do sprawdzenia naszej oferty kursów online. Mamy szeroki wybór kursów z różnych branż, które pomogą Ci w rozwoju osobistym! Nie stój w miejscu i rozwijaj się razem ze Sciente!

Proponowany kurs