Czas czytania artykułu: 3 min
08/03/2023

Jak zdać maturę po przerwie w nauce?

jak-zdac-mature-po-przerwie-w-nauce

Zdanie egzaminu maturalnego po latach przerwy w nauce wielu osobom może wydawać się nie lada wyzwaniem. Powrót do książek i notatek po czasie, który poświęcałeś całkiem innym wyzwaniom, może nie być łatwy. Nie oznacza to jednak, że nie warto spróbować! Zdanie egzaminu maturalnego jest możliwe w każdym wieku. Sprawdź, jak przygotować się do matury, jakich formalności dopełnić oraz z jakich pomocy naukowych warto skorzystać.

Matura po latach – formalności

Przygotowanie do matury po latach przerwy należy zacząć od przeanalizowania własnej sytuacji. Osoby, które są absolwentami szkoły średniej, ale nie zdały egzaminu maturalnego, powinny jedynie zgłosić chęć podejścia do niego w najbliższej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Aktualną listę placówek znajdziesz pod tym adresem.

Jeśli jednak w pewnym momencie zrezygnowałeś z nauki w szkole średniej, pamiętaj, że przed przystąpieniem do matury musisz zacząć ją ponownie od momentu, w którym została ona przerwana. W przypadku osób dorosłych i pracujących, najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się nauka w trybie zdalnym, wieczorowym lub weekendowym. Po ukończeniu liceum lub technikum, to placówka, w której się uczysz, powinna zająć się dopięciem formalności związanych z Twoim egzaminem maturalnym.

Nauka do matury – jak zacząć?

Pamiętaj, że matura w formule z 2023 roku obejmuje kilka zmian w stosunku do egzaminów odbywających się w latach ubiegłych. Szczegóły związane z tym, jak będą wyglądały tegoroczne i przyszłe egzaminy, znajdziesz na tej stronie internetowej.

Przyszły maturzysta powinien pamiętać przede wszystkim, że do uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu, konieczne jest zdanie 3 przedmiotów podstawowych (j. polskiego, j. obcego nowożytnego, matematyki) w formie pisemnej na poziomie 30%. Nowa formuła matury zakłada także powrót obowiązkowych egzaminów obcych z j. polskiego oraz j. obcego. Ponadto należy podejść do co najmniej jednego egzaminu dodatkowego z wybranego przedmiotu.

Po zapoznaniu się z aktualnymi wymogami pora na opracowanie planu działania. Pamiętaj, Twoje pozytywne nastawienie oraz determinacja to podstawa sukcesu!

Sprawdź naszą darmową lekcję z kursu matematyka – przygotowanie do matury

Jak skutecznie uczyć się do matury?

Osoby, które na pewnym etapie swojego życia przerwały naukę w szkole średniej, najczęściej nie dysponują nieograniczoną ilością czasu, który mogłyby poświęcić na przygotowania do matury. Łączenie nauki z pracą i obowiązkami domowymi może wydawać się trudne, niemniej jednak – jest jak najbardziej możliwe!

Co możesz zrobić, by dobrze przygotować się do matury?

Bądź gotów na to, że przez dłuższy okres będziesz potrzebował nieco więcej wolnego czasu. Nauka do matury, bez względu na jej formę, wymaga skupienia i dobrej organizacji. Być może masz możliwość skorzystania z dłuższego urlopu, który mógłbyś poświęcić na przygotowania? Jeśli masz dzieci, poproś partnera lub partnerkę o więcej wsparcia w tym wymagającym dla Ciebie czasie.

Jednym z pierwszym sposobów, który nasuwa się na myśl, jest uczestnictwo w kursie przygotowawczym do matury. Pomimo niewątpliwej skuteczności, sposób ten nie jest wolny od wad – tego rodzaju lekcje generują duże koszty, wymagają dostosowania codziennego grafiku, a często także czasochłonnych dojazdów.

Dla wielu osób bardziej komfortowym rozwiązaniem okaże się kurs maturalny online, pozwalający na naukę w dogodnym miejscu i czasie. Za dostęp do szkolenia płacisz jedynie raz, a do cennych informacji możesz powracać wtedy, gdy jest to dla Ciebie komfortowe. Nauka w przerwie od pracy, a może wtedy, gdy dziecko akurat jest w żłobku? Kurs online sprawdzi się w tych sytuacjach znakomicie!

Kurs maturalny online – wygodna nauka do matury

Jeśli zdecydowałeś o zdaniu matury po latach, potrzebujesz własnej determinacji i dobrego planu działania. Pamiętaj, że nie musisz znajdować dodatkowego czasu na lekcje prowadzone poza domem. Kurs maturalny online pozwoli Ci uczyć się w domowym zaciszu, w pracy czy na urlopie. To Ty decydujesz, kiedy jest odpowiedni czas na naukę. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kursów maturalnych Sciente, tworzonych przez doświadczonych praktyków. Z nami zdanie matury nawet po dłuższej przerwie nie stanowi problemu!

Proponowany kurs