Czas czytania artykułu: 3 min
01/03/2023

Prowadzenie działalności w Polsce. Jaką formę wybrać?

Rodzaje działalności. Na kartce widnieją napisane rodzaje działalności w Polsce

Rodzaje działalności gospodarczej: którą wybrać?

Praca na etacie nie daje Ci satysfakcji? Poszukujesz możliwości szybszego rozwoju oraz elastyczności? Warto rozważyć założenie własnej działalności gospodarczej. Zanim podejmiesz decyzję o przejściu „na swoje”, sprawdź, która forma prowadzenia firmy będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Własna działalność gospodarcza – to weź pod uwagę

Własna działalność gospodarcza to coraz częstszy wybór osób, które są zmęczone pracą na etacie. Decydują się na nią również ci, którzy nie chcą zmieniać pracodawcy, a jedynie skorzystać z innej, bardziej elastycznej (i często korzystniejszej) formy współpracy – B2B. Choć wydarzenia ostatnich lat odcisnęły na polskiej gospodarce istotny ślad, a wiele firm musiało zawiesić działalność, wiele osób wciąż decyduje się zaryzykować i stać się kowalami własnego losu.

Dziś, aby stać się swoim własnym szefem, nie musisz robić wiele. Wystarczy wypełnić wniosek zgłoszeniowy na stronie https://www.biznes.gov.pl, aby za kilka dni móc legalnie prowadzić działalność gospodarczą. Jednak aby decyzja o założeniu własnej firmy okazała się trafna, powinna być starannie przemyślana.

Zanim otworzysz swoją działalność, odpowiedz sobie na kilka istotnych pytań. W jakiej branży chcesz działać? Jaki jest Twój pomysł na prowadzenie firmy? Chcesz działać „solo”, a może ze wspólnikami? Czy zamierzasz zatrudniać pracowników? Następnie zapoznaj się z rodzajami działalności gospodarczej i wybierz ten, który w Twoim wypadku okaże się najbardziej opłacalny.

Sprawdź naszą darmową lekcję z kursu o rodzajach działalności w Polsce

Formy działalności gospodarczej w Polsce

Zakładając firmę, możesz wybrać spośród 3 form prawnych. Należą do nich:

  1. Indywidualna działalność gospodarcza (samozatrudnienie),
  2. Spółka cywilna,
  3. Spółka handlowa (z o.o., akcyjna) lub osobowa (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna).

Zasadnicze różnice pomiędzy tymi formami tkwią w opodatkowaniu, typie księgowości, kosztach prowadzenia firmy oraz wymaganym kapitale zakładowym.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza postać firmy. Jej założenie jest bardzo łatwe i nie wiąże się z wieloma formalnościami – wszystko załatwisz na wspomnianej wyżej stronie rządowej lub przez bankowość elektroniczną. Wniosek możesz złożyć również w urzędzie gminy osobiście lub listownie.

JDG wiąże się z niskimi kosztami jej prowadzenia. Samo założenie firmy jest zupełnie darmowe, nie jest wymagany żaden kapitał zakładowy. Przedsiębiorca musi opłacać składki ZUS oraz podatek dochodowy.

W ramach JDG możesz zdecydować się na 4 formy opodatkowania:

  • zasady ogólne
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartę podatkową.

Każda z nich wiąże się z inną wysokością podatków. Przed założeniem firmy sprawdź, która z form będzie adekwatna dla branży, w której zamierzasz działać.

Spółka cywilna

Jeśli planujesz prowadzić firmę ze wspólnikiem, spółka cywilna okaże się dobrym rozwiązaniem. Ta forma cechuje się niskimi kosztami założenia oraz prostymi zasadami. Wspólnikami w spółce mogą być osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne o zdolności prawnej. Kapitał zakładowy nie jest wymagany.

W spółce cywilnej odpowiedzialność ponoszą wspólnicy – odpowiadają swoimi firmowymi i prywatnym majątkami. Jeśli spółka cywilna zatrudnia pracowników, musi zostać zgłoszona do ZUS; w przeciwnym wypadku każdy ze wspólników zgłasza się samodzielnie. Podatki CIT i PIT również opłacane są osobno za każdą osobę.

Spółki handlowe

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

To najpopularniejsza spółka handlowa w Polsce. Trzeba mieć jednak świadomość, że spółka z o.o. wiąże się z większą liczbą formalności, a także wyższymi kosztami. To dobre rozwiązanie dla wspólników, którzy nie chcą odpowiadać własnym majątkiem. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 5 tysięcy złotych.

Poza rejestracją w KRS (koszt to 250 złotych), należy zawrzeć notarialną umowę spółki lub dokonać tego przez internet. Wpis do Monitora Sądowego i Gospodarczego to koszt 100 złotych. Spółka z o.o. jest podatnikiem CIT i obowiązuje ją podatek od osób prawnych w wysokości 19%. Początkujący przedsiębiorcy mają szansę na zmniejszenie podatku do 9%.

Spółka akcyjna

To forma stosowana przez duże firmy, których celem jest wejście na giełdę. Niektóre branże (np. finansowa) muszą korzystać z niej obligatoryjnie.

Spółki osobowe

Spółka jawna

To najprostsza i najtańsza w prowadzeniu spółka handlowa, która może być założona przez co najmniej dwóch wspólników. Nie jest wymagany kapitał zakładowy i podobnie jak w przypadku spółki akcyjnej, odpowiedzialność dzielona jest pomiędzy wspólników.

Spółkę jawną należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym – możesz zrobić to pod tym adresem. W następnej kolejności należy zgłosić spółkę do urzędu skarbowego. Każdy ze wspólników powinien sam zarejestrować się w ZUS.

Spółka partnerska

Stosowana jest przez tzw. wolne zawody – np. adwokatów, lekarzy, architektów.

Spółka komandytowa

To polecana forma wówczas, gdy jeden ze wspólników nie chce angażować się w prowadzenie firmy, lecz wnosi do niej wkład finansowy.

Spółka komandytowo-akcyjna

Występują w niej wspólnicy aktywni i akcjonariusze (dostarczający kapitał). Często wybierana przez firmy rodzinne.

Załóż własną firmę już dziś. To proste!

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomógł Ci podjąć decyzję, jaki rodzaj działalności jest dla Ciebie odpowiedni. Jeśli jesteś zdecydowany na otworzenie firmy, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą kursów e-learningowych. Szkolenie online z zakładania firmy przeprowadzi Cię przez proces rejestracji i rozwieje wszelkie wątpliwości związane z pracą na swój rachunek.

Proponowany kurs