Czas czytania artykułu: 3 min
29/08/2023

Co to jest perfekcjonizm? Poznaj jego wady i zalety.

Co to jest perfekcjonizm

Na wstępie odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest perfekcjonizm? Jest to dążenie do osiągnięcia perfekcji w każdym działaniu, niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, hobby, czy relacje z innymi ludźmi. To podejście do życia, które dla wielu jest synonimem sukcesu i doskonałości. Ale czy zawsze jest to cecha pozytywna i pożądana? Czy dążenie do perfekcji zawsze prowadzi nas do celu? W tym artykule przyjrzymy się bliżej perfekcjonizmowi, jego zaletom i wadom. Postaramy się znaleźć odpowiedź na to, czy warto być perfekcjonistą.

Zalety bycia perfekcjonistą

Skoro wiemy już, co to jest perfekcjonizm, przyjrzyjmy się zaletom tej postawy.

Cechą, która charakteryzuje perfekcjonistę, jest wysoka ambicja. Dzięki niej osoba dąży do osiągania swoich celów, rozwija swoją wiedzę i umiejętności oraz motywuje się do systematycznego działania. Właśnie motywacja jest kolejną cechą, która łączy się z ambicją. Perfekcjonista ma wysokie oczekiwania wobec siebie i wykonywanej pracy. Takie osoby dążą do wewnętrznego zadowolenia z osiągania wysokich standardów, a więc nie wymagają ciągłej kontroli.

Perfekcjoniści to także osoby dokładne, skrupulatne i sumienne w swoich działaniach. Starają się wykonywać wszystko, najlepiej jak potrafią i zwracają uwagę na detale. Często są świetnie przygotowani do zadań i kierują całą energię na jak najlepsze ich zrealizowanie. Tego typu osoby świetnie odnajdą się w zawodach wymagających precyzji, dokładności i szczegółowości.

Zaangażowanie i odpowiedzialność są to kolejne cechy charakteryzujące perfekcjonistów. Są to osoby, które koncentrują całą swoją energię na powierzonych im zadaniach. Cechuje ich także wysoki poziom odpowiedzialności. Zlecając im zadanie, można być pewnym, że zrobią wszystko, aby je wykonać, jak najlepiej.

Perfekcjoniści to świetnie zorganizowane i systematyczne osoby.  Potrafią zaplanować swoje działania uwzględniając nawet najmniejsze szczegóły. Dbają o terminowość wykonywanych zadań, choć przez dążenie do perfekcji, nie zawsze jest to dla nich łatwe.

Ostatnią zaletą, którą omówimy, jest ciągłe dążenie do samorozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Perfekcjoniści to osoby, które nie lubią stać w miejscu. Rozwój i zdobywanie nowych doświadczeń jest dla nich bardzo ważny. Dzięki temu często są to osoby, które zajmują wysokie stanowiska.

Wady perfekcjonizmu

Jak widać perfekcjonizm niewątpliwie posiada wiele zalet. Nie jest jednak pozbawiony wad i w tym akapicie postaramy się to przedstawić.

Niska produktywność – perfekcjoniści zwracają uwagę na najmniejsze szczegóły i starają się dopieścić wszystko najbardziej jak to możliwe. Zdarza się, że wielokrotnie sprawdzają i poprawiają już zrobione rzeczy. Wszystko to sprawia, że zadania wykonane są na wysokim poziomie, ale zajmują mnóstwo czasu.

Poczucie, że nie jest się wystarczająco dobrym to kolejna rzecz, która charakteryzuje perfekcjonistę. Takie osoby stawiają sobie bardzo wysokie, czasem wręcz nierealne standardy, do których dążą. Rzadko są z siebie w pełni zadowoleni, nieustannie porównując się do najlepszych. Stawianie sobie zbyt ambitnych celów powoduje, że mają poczucie bycia niewystarczająco dobrym. Obwiniają się, kiedy nie uda im się zrealizować czegoś w 100 procentach tak, jak sobie zaplanowali.

Perfekcjoniści nierzadko miewają zaniżoną samoocenę. Często posiadają dużą wiedzę i kompetencje, osiągają znaczące sukcesy, a mimo to nie są z siebie zadowoleni. Wynika to z tego, że dostrzegają oni każde niedociągnięcie. Wszelkie nieidealne rzeczy mają dla nich większe znaczenie niż osiągnięty sukces. Uważają, że jeśli coś nie wyszło perfekcyjnie, to znaczy, że wyszło źle.

Brak zaufania do innych i branie wszystkiego na siebie to kolejny problem perfekcjonistów. Takie osoby często nie chcą korzystać z czyjejś pomocy. Wynika to z tego, że uważają, iż nikt nie wykona danej czynności tak dobrze, jak oni sami. Mają też problem z delegowaniem zadań, przez przekazywanie zbyt wielu szczegółowych informacji, które wprowadzają zamęt i niezrozumienie. Perfekcjoniści przez brak zaufania do innych, biorą na siebie zbyt wiele obowiązków, co prowadzi do tego, że nie są w stanie się z nich wywiązać.

Skutki przesadnego perfekcjonizmu

Bycie perfekcjonistą często prowadzi do wyczerpania psychicznego i fizycznego. Nieustanne dążenie do perfekcji, poświęcenie się pracy i narzucanie sobie nierealnych standardów prowadzi do ciągłego życia w stresie. Sprawia to, że nie potrafią odpowiednio odpoczywać i regenerować się. Spędzając czas wolny, często mają poczucie winy. Ciągły stres, wymaganie od siebie najwyższych standardów prowadzi do przemęczenia i problemów z koncentracją. To z kolei sprawia, że spada jakość pracy, co jest nie do zaakceptowania przez perfekcjonistów, przez co wpadają w błędne koło.

Taki tryb życia może prowadzić do wypalenia zawodowego, czy nawet depresji. Perfekcjoniści mają problem ze znalezieniem odpowiedniego balansu między życiem prywatnym i zawodowym. To może skutkować także pogorszeniem relacji z innymi.

Problem ze znalezieniem czasy dla najbliższych, często skutkuje konfliktami i nieporozumieniami. Takie osoby zaniedbują kontakty z bliskimi na korzyść obowiązków i pracy. Są także krytyczni i bardzo wymagający wobec osób ze swojego otoczenia. Tego typu podejście często uniemożliwia kreowanie jakościowych relacji i perfekcjoniści decydują się na samotne życie.

Podsumowanie

Wierzymy, że dzięki temu artykułowi wiesz już, co to jest perfekcjonizm. Znasz także jego wady i zalety. Jak widzisz, perfekcjonizm ma dwa oblicza. Jeżeli jest to kontrolowany perfekcjonizm, to niesie ze sobą wiele pozytywów. Jednak utrata kontroli nad nim, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zniszczenie relacji z innymi, wypalenie zawodowe, czy depresja to tylko niektóre z potencjalnych skutków przesadnego perfekcjonizmu.

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka i balansu pomiędzy ambicjami i życiem prywatnym. Chęć bycia najlepszym nie jest niczym złym, ale jeżeli przejmuje kontrolę nad wszystkimi aspektami życia, to robi się niebezpiecznie.

Jeśli jesteś osobą, która ceni sobie rozwój osobisty, to zachęcamy Cię do sprawdzenia naszych kursów online na Sciente!

Proponowany kurs